U pora olayotganda qo‘lga tushgan tuman hokimiga sheriklikda gumonlanmoqda
Qashqadaryo viloyat prokuraturasi Muborak tumani IIB boshlig‘i protsessual tartibda ushlanganini tasdiqladi. Ma’lum bo‘lishicha, u jinoyat ustida qo‘lga olingan tuman hokimi o‘rinbosari bilan pora olish uchun til biriktirganlikda gumon qilinmoqda.
Viloyat prokuraturasining qayd etishicha, yer ajratib berish evaziga tadbirkordan 80 ming dollar pora talab qilib, shundan 50 ming AQSh dollarini olgan vaqtida qo‘lga olingan Mirishkor tumani hokimi o‘rinbosari U.Yaxshiyevga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi yuzasidan o‘tkazilgan dastlabki tergovda U.Yaxshiyev pora olish jinoyatini Muborak tumani IIB boshlig‘i X.Baxriyev bilan oldindan jinoiy til biriktirgan holda sodir etganligi aniqlangan.
“Dastlabki tergov organi tomonidan Muborak tuman IIB boshlig‘i X.Baxriyevning sodir etilgan jinoyatga bevosita daxldorligini isbotlovchi yetarli dalillar to‘planganligi sababli, Baxriyev 2022 yil 11 fevral kuni jinoyat ishida gumonlanuvchi sifatida jalb qilinib, shu kuni JPKning 221-moddasi tartibida ushlangan.
Bundan tashqari, viloyat prokurorining farmoyishiga muvofiq prokuratura va ichki ishlar idoralarining jinoyatchilikning oldini olish va ularning yuzaga kelishiga sabab bo‘layotgan omillarni bartaraf etishga qaratilgan faoliyatini barcha tuman-shaharlarda o‘rganib, ularga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan.
Ishchi guruh tomonidan 2022 yilning 7-10 fevral kunlari Muborak tuman prokuraturasi va ichki ishlar bo‘limining bu boradagi faoliyati hujjatlarni tahlil qilish orqali o‘rganilgan.
O‘rganishlar davomida, tuman IIBning tergovga qadar tekshirish, dastlabki tergov va jinoyatlarni fosh etish bo‘yicha faoliyatida bir qator kamchiliklar, xususan, o‘g‘irlik, bezorilik, talonchilik va firibgarlik kabi jinoyatlarni hisobdan yashirish holatlari aniqlangan”, deyiladi viloyat prokuraturasining Telegram-kanalida e’lon qilingan rasmiy munosabatda.
Bayonotda jinoyatlarni hisobdan yashirish holatiga aniqlik kiritish maqsadida jinoyatdan jabrlangan fuqarolardan, shuningdek, tergovga qadar tekshirish harakatlarini o‘tkazgan IIB xodimlaridan tushuntirishlar olingan. Viloyat prokuraturasi tomonidan hisobdan yashirilgan 3 ta o‘g‘rilik, 3 ta bezorilik, 1 ta talonchilik va 1 ta firibgarlik jinoyatlari bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgani ochiqlangan.
Viloyat prokuraturasining rasmiy munosabatida jinoyatlarni yashirishga bevosita dahldorligi aniqlangan shaxslar esa jinoiy javobgarlikdan qutulish maqsadida ommaviy axborot vositalarida yolg‘on ma’lumotlar tarqatish orqali aholini chalg‘itishga harakat qilayotgani ta’kidlanadi. Bildirilishicha, viloyat prokurori hamda viloyat IIB boshlig‘i rahbarligidagi ishchi guruh vaziyatni joyiga chiqqan holda o‘rganib, holat yuzasidan xizmat tekshiruvlari tayinlangan.
Avvalroq Kun.uz Muborak tuman IIB boshlig‘i tergovga tortilgani to‘g‘risida xabarlar tarqalgani, u protsessual tartibda ushlangan bo‘lishi mumkinligi haqida xabar bergandi.

Он подозревается в соучастии в получении взятки мэром района
Прокуратура Кашкадарьинской области подтвердила задержание начальника УВД Мубарекского района в процессуальном порядке. Выяснилось, что он подозревается в сговоре с заместителем главы района, который был задержан на месте преступления, для получения взятки.
Как отметили в областной прокуратуре, заместитель хокима Миришкорского района У. У. был задержан при получении взятки в размере 80 тысяч долларов США от предпринимателя в обмен на выделение земли.На предварительном следствии по уголовному делу, возбужденному в отношении яхшиева У.Яхшиев подозревается в получении взятки начальником УВД Мубарекского района Х.Установлено, что он совершил с бахриевым заранее преступный сговор.
“Органом предварительного следствия начальник Мубарекского районного ОВД Х.В связи со сбором достаточных доказательств, доказывающих непосредственную причастность бахриева к совершенному преступлению, 11 февраля 2022 года Бахриев был привлечен в качестве подозреваемого по уголовному делу и в тот же день задержан в порядке статьи 221 УПК.
Кроме того, в соответствии с распоряжением прокурора области во всех районах и городах создана рабочая группа по изучению деятельности органов прокуратуры и внутренних дел, направленной на предупреждение преступности и устранение факторов, способствующих ее возникновению, и оказанию им практической помощи.
7-10 февраля 2022 года рабочая группа изучила деятельность прокуратуры Мубарекского района и отдела внутренних дел на основе анализа документов.
В ходе исследований был выявлен ряд недостатков в деятельности ОВД района по доследственной проверке, дознанию и раскрытию преступлений, в частности, сокрытие со счета таких преступлений, как кражи, хулиганство, грабежи и мошенничество”,-говорится в официальном сообщении, опубликованном в Telegram-канале областной прокуратуры.
В заявлении с целью уточнения обстоятельств сокрытия преступлений от учета были получены разъяснения от граждан, пострадавших от преступлений, а также от сотрудников ОВД, проводивших доследственные проверочные действия. Прокуратурой области открыто уголовное производство по 3 преступлениям кражи, 3 хулиганства, 1 грабежу и 1 мошенничеству, которые были скрыты со счета.
В официальном ответе областной прокуратуры подчеркивается, что лица, в отношении которых установлена непосредственная причастность к сокрытию преступлений, пытаются ввести в заблуждение население, распространяя ложную информацию в средствах массовой информации с целью избежать уголовной ответственности. Было отмечено, что рабочая группа во главе с прокурором области и начальником УВД области изучила ситуацию на месте и назначила служебную проверку.
Раньше Kun.uz начальник УВД Мубарекского района сообщил, что поступали сообщения о привлечении его к дознанию, он мог быть задержан в процессуальном порядке.