Xatirchi tumanida yashovchi 43 yoshli fuqaroning tug‘ilganlik haqidagi fakti sud qarori bilan tasdiqlandi. U uy sharoitida tug‘ilgani uchun “metrika” va fuqarolik pasporti ololmagan.
Tumanning Maydonsoy mahallasida yashovchi, 1978 yil 28 mart kuni tug‘ilgan Sobir Qarshiyev tuman adliya bo‘limiga murojaat qilib, fuqarolik pasporti ololmay sarson bo‘lib yurganini bildirgan. Ma’lum bo‘lishicha, u uy sharoitida tug‘ma ko‘zi ojiz holatda tug‘ilgani sababli tibbiyot muassasasi tomonidan tug‘ilganlik haqida ma’lumotnoma tuzilmagan.
FHDYo bo‘limi tomonidan 1975–1981 yillardagi arxiv ma’lumotlari o‘rganilganida Sobir Qarshiyevga tug‘ilganlik to‘g‘risida dalolatnoma rasmiylashtirilmagani, fuqaro ta’limga jalb qilinmasdan qolib ketgani aniqlangan.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Xatirchi tuman sudi raisi Bahodir Babaqulovning Kun.uz’ga xabar berishicha, sud ish hujjatlarini to‘liq muhokama qilib, Sobir Qarshiyevning 1978 yil 28 mart kunida tug‘ilganlik faktini belgilab berishni lozim topgan. Sudning hal qiluv qarori 25 fevral kuni kuchga kiradi va shundan keyin fuqaroga tug‘ilganlik haqida guvohnoma va fuqarolik pasporti beriladi.
Aktsiyalar
Qarshi xalqaro aeroporti: sharoitlar yanada yaxshilandi
Navoiy shahar
Qurilish vazirligi tomonidan noqonuniy deb toplib rasmiy munosabat bildirgan obyektda qurilish ishlari jadal suratlarda davom etmoqda(mi)? Bu borada…

43-летний житель Навои получил” метрику”
Факт рождения 43-летнего гражданина хатырчинского района был подтвержден решением суда. Он не мог получить “метрику” и гражданский паспорт, потому что родился в семье.
Житель махалли Майдансай района Собир Каршиев, 28 марта 1978 года рождения, обратился в районный отдел юстиции, заявив, что не может получить гражданский паспорт. Оказалось, что справка о рождении не была составлена медицинским учреждением из-за того, что она родилась в домашних условиях с врожденным нарушением зрения.
Отделом ЗАГС при изучении архивных данных за 1975-1981 годы установлено, что Акт о рождении Сабира Каршиева не был оформлен, гражданин остался без образования.
Председателя Хатырчинского районного суда по гражданским делам Баходира Бабакулова Kun.uz как сообщает, суд, полностью обсудив документы дела, постановил установить факт рождения Сабира Каршиева 28 марта 1978 года. Решение суда вступит в силу 25 февраля, после чего гражданину выдадут свидетельство о рождении и гражданский паспорт.