1985 yil Qarshidan Leningradga uchayotgan Tu-154B-2 samolyoti Qizilqum cho‘lida, Navoiy viloyatida joylashgan ovul yaqinida halokatga uchraydi. Oqibatda, samolyot bortida bo‘lgan 9 nafar ekipaj a’zolari va 191 nafar yo‘lovchi halok bo‘ladi.
SSSR fuqaro aviatsiyasi tarixida eng ko‘p odam halok bo‘lgan aviahalokatlar ro‘yxatining eng tepasida 1985 yilda Qizilqum cho‘llariga qulab tushgan Tu-154B-2 samolyoti turadi. O‘shanda 200 kishi halok bo‘lgan bu hodisada uchuvchilar xatoga yo‘l qo‘ygan deb rasmiy xulosa beriladi. Aslida esa uzoq muddatli parvozlardan keyin yetarlicha dam olmagan uchuvchilar uxlab qolgani aytiladi.
1985 yil 10 iyul kuni Qarshidan Boshqirdiston poytaxti Ufa shahri orqali Leningradga uchayotgan Tu-154B-2 samolyoti samoga ko‘tarilganidan 46 minut o‘tib, Uchquduq shahridan 68 kilometr uzoqlikda Qizilqum cho‘lidagi Ko‘kpatas ovuli yaqiniga qulab tushadi. Oqibatda samolyot bortida bo‘lgan 9 nafar ekipaj a’zosi va 191 nafar yo‘lovchi halok bo‘ladi.
Tu-154B-2 (ro‘yxatga olingan raqami SSSR-85311, zavod raqami 78A311, seriya raqami 0311) samolyoti Kuybishev (hozirgi Samara shahri) aviatsiya zavodidan 1978 yil 2 yanvar kuni foydalanish uchun chiqarilgan. 1979 yil SSSR Fuqaro aviatsiyasi vazirligiga berilgan samolyotni Toshkent fuqaro aviatsiyasi boshqarmasiga jo‘natishadi. Mazkur samolyotga Qozon motor zavodida ishlab chiqarilgan uchta NK-8-2U dvigatellari o‘rnatilgandi. Samolyotda 9 nafar ekipaj a’zolari, 4 nafar uchuvchi va 5 nafari bort kuzatuvchisi bo‘lgan.
Halokat
O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasi boshqarmasiga tegishli Toshkent aviaotryadiga qarashli Tu-254B-2 samolyoti SU-5143 bort raqami ostida Qarshi-Ufa-Leningrad yo‘nalishida doimiy parvozlarni amalga oshirgan. Samolyot halokatga uchragan kuni uning 180 o‘rinli bortida 9 nafar ekipaj a’zosidan tashqari 191 nafar yo‘lovchi bo‘lgan. Yo‘lovchilardan 52 nafari yosh bolalar bo‘lgan. Ulardan 12 yoshgacha bo‘lgan bolalar 25 nafarni, 5 yoshgacha bo‘lganlari esa 27 nafarni tashkil etgan. O‘shanda ayrim onalar bitta o‘rindiqqa yosh bolasi bilan joylashgandi.
Yo‘nalishga ko‘ra samolyot avval Ufaga qo‘nib, so‘ng Leningradga uchishi kerak edi. Parvozning 4 soatga kechiktirilishi, buning ustiga Qarshining issiq ob-havosi barcha yo‘lovchilarni asabiylashtirgan va charchatgandi.
Samolyotni boshqargan uchuvchilar ekipaj komandiri Oleg Belisov va ikkinchi uchuvchi Anatoliy Pozyumskiy 12 ming soatdan oshiqroq parvoz qilgan tajribali uchuvchilar edi.
Samolyot havoga ko‘tarilgach oradan 40 minut o‘tib u soatiga 400 kilometr tezlikda belgilangan 11 600 metr balandlikka chiqadi. Shundan so‘ng, uchuvchilar avtomatik boshqaruv tizimini yoqishadi. Ammo kutilmaganda samolyotning elektr ta’minotida nosozlik yuz beradi va avtomatik boshqaruv tizimi hamda navigatsiya uskunalari ishlamay qoladi.
Shundan so‘ng samolyot silkina boshlaydi. Bortmuhandis ikki marta dvigatel harakatini tezlashtirish o‘rniga sekinlashtiradi. Ammo buning nafi bo‘lmaydi. Samolyot qattiq silkinish bilan birga tezligini kamaytira boshlaydi. Uchuvchilarning vaziyatni o‘nglash uchun qilgan barcha xatti-harakatlari natijasiz tugaydi.
Oradan bir necha soniya o‘tib samolyotning barcha dvigatellari o‘z-o‘zidan to‘xtaydi. Ekipaj komandiri samolyot dvigatellari ishlamay qolgani va ular qulashayotgani haqida dispetcherga xabar beradi.
Parvozdan 46 minut o‘tib samolyot Qizilqum cho‘liga, Uchquduq shahridan 68 kilometr shimoliy-sharqqa, Ko‘kpatas ovuli yaqiniga qulab tushadi. Samolyot qulab tushgach portlaydi va yonib ketadi. Oqibatda uning bortida bo‘lgan 9 nafar ekipaj a’zosi va 191 nafar yo‘lovchi halok bo‘ladi. Halok bo‘lganlarning 52 nafari bolalar edi.
Tekshiruv va rasmiy xulosa
Tu-154B-2 samolyoti qulab tushgan zahoti halokat sabablarini o‘rganish uchun hodisa yuz bergan joyga turli mutaxassislar jo‘nab ketishadi.
Halokatni o‘rgangan komissiya a’zolari tayyorlagan hisobotga ko‘ra, soat 23:41da uchuvchilar balandlikni me’yorga keltirish uchun avtomatik boshqaruv tizimi dastagini itaradi. Oqibatda sho‘ng‘ish tezligi 3-4 m\s gacha ko‘tarilib ketadi. Keyinchalik sho‘ng‘ishni sekinlatish uchun dastakni tortishadi. Oqibatda samolyotda nosozlik yuzaga keladi va u silkina boshlaydi.
Uchuvchilardan biri havo bo‘shlig‘iga duch keldik deb o‘ylab dvigatelni sekinroq ishlovchi rejimga o‘tkazadi. U tezlikni oshirish o‘rniga balandlikni saqlab qolishga urinadi. Oqibatda tezlik 290 km/soatgacha tushib ketib, nosozlik holati boshlanganidan 77 soniya o‘tib, Tu-154B-2 boshqaruvni yo‘qotadi va qulay boshlaydi.
Samolyot qulayotganda nosozlik sabab uchta dvigatel avtomatik o‘chadi. Uchuvchilar kabinasidagi suhbatlardan ma’lum bo‘ladiki, ekipaj komandiri Belisov 23:43:53 da dispetcherga samolyotdagi uchta dvigatel ishlamay qolgani haqida xabar berishga ulguradi.
Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, samolyot qulab tushayotganda ekipaj a’zolari so‘nggi soniyalargacha vaziyatni o‘nglashga urinishadi. Halokatga issiq ob-havoda samolyot yetarli darajada tezlik ololmagani sabab qilib ko‘rsatiladi. O‘sha kuni Tu-154B-2 Qarshidan parvoz qilayotganda havo harorati 30 daraja issiq bo‘lgan.
Samolyotning qora qutisini tekshirib ko‘rishganda Tu-154B-2 eng yuqori balandlik 11 600 metrga ko‘tarilishda belgilangandan ko‘ra sekinroq uchgani va oqibatda muammolar yuzaga kelgani ma’lum bo‘ladi.
Rasmiy xulosada uchuvchilar samolyotni boshqarishda xatolarga yo‘l qo‘ygani ko‘rsatiladi. Ammo boshqa uchuvchilar bunday fikrda emasdi.
Norasmiy xulosalar
Tu-154B-2 samolyoti qulab tushgandan so‘ng aksariyat uchuvchilar hodisani o‘rgangan komissiya xulosasiga qo‘shilmaydi. Ular hodisaga samolyot konstruksiyasidagi kamchiliklar va uchuvchilarning yetarlicha dam olmasdan parvoz qilaverishi sabab bo‘lgan, deyishadi. Ularga ko‘ra, o‘shanda Tu-154B-2 samolyoti ekipaji O‘zbekistondagi issiq ob-havoga qaramasdan, sutkalab dam olmasdan parvoz qilgan va og‘ir sharoit ularni toliqtirib qo‘ygan.
Ular samolyot ekipaji Toshkentda ham dam olishga ulgurmasdan avval Qarshiga, sanoqli soatlardan so‘ng Leningradga uchganiga e’tibor qaratishgan. Ularning fikriga ko‘ra ekipaj a’zolari yetarlicha dam olganda ular samolyotning avtopilotini yoqmasdi va vaziyatni nazorat qila olardi.
Hodisa sabablari haqida bir qancha taxminlar bildirilgan. Ulardan biriga ko‘ra, samolyot hojatxonasidan suv oqib ketgan va u elektr tizimiga zarar yetkazgan. O‘z navbatida elektr tizimidagi muammolar tufayli samolyotdagi avtomatik boshqaruv va boshqa uskunalar ishdan chiqqan.
Boshqa bir taxminga ko‘ra, Tu-154B-2 samolyoti ekipaji dam olishlarsiz uzoq vaqt parvozda bo‘lgan va qattiq charchoq tufayli avtopilotni yoqib uxlagan. Har ikkala uchuvchi samolyot qulayotganda uyg‘onib ketgan va bu paytda vaziyatni o‘nglashning iloji bo‘lmagan.
Tu-154B-2 samolyoti Toshkentdan Qarshiga qo‘ngach uchuvchilarga dam olish uchun qisqa vaqt berishgan. Shu sababli qattiq charchagan uchuvchilar osmonga ko‘tarilgach, avtomatik boshqaruv tizimini ishga tushirib uxlagan bo‘lishlari ehtimoli yuqori.
Parvozlar haqidagi bir qancha kitoblar muallifi uchuvchi Vasiliy Yershov ham uchuvchilar avtomatik boshqaruv tizimini yoqib uxlagan, degan taxminni bildirgan.
Uning fikriga ko‘ra, samolyotning ko‘tarilishi va keskin pastlashi uchuvchilarning uxlaganidan dalolat beradi. Agar uchuvchilar uxlamaganda samolyotning keskin pastlashiga chora ko‘rishga ulgurishlari mumkin bo‘lardi.
Halokatga uchragan O‘zbekiston samolyotlari
1985 yilda Uchquduq yaqinida qulab tushgan samolyot o‘zbek aviatsiya tarixida yagona hodisa emas. Turli yillarda O‘zbekiston aviatsiya boshqarmasiga qarashli bir nechta samolyot qulab tushgan va ularda ancha odam halok bo‘lgan.
1. ANT-20bis samolyoti, Urganch-Toshkent yo‘nalishi. 1942 yil.
O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasida ilk jiddiy halokat 1942 yil 12 dekabrda sodir bo‘ladi. O‘shanda Urganch-Chorjo‘y-Toshkent yo‘nalishida parvoz qilgan ANT-20bis samolyoti Toshkentga yetishiga 50 kilometr qolganda halokatga uchraydi.
Halokat oqibatida samolyot bortida 10 nafar ekipaj a’zosi va 26 nafar yo‘lovchining barchasi halok bo‘lgan. Keyinchalik, ekipaj komandiri yo‘lovchilardan biriga samolyotni ikkinchi uchuvchi sifatida boshqarishga ruxsat bergani va uning xatosi tufayli halokat sodir bo‘lgani aniqlanadi.
2. Il-18 samolyoti, Toshkent-Samarqand yo‘nalishi. 1970 yil
1970 yil 6 fevral kuni Toshkentdan Samarqandga parvoz qilayotgan Il-18 samolyoti Samarqandga 90 kilometr qolganda 2 700 metr balandlikda halokatga uchraydi. Oqibatda 7 nafar ekipaj a’zosi, 85 nafar yo‘lovchi halok bo‘ladi. Yo‘lovchilarning 7 nafari bolalar bo‘lgan.
Uzoq vaqt davom etgan surishtiruvlardan so‘ng mazkur halokatga dispetcher ekipaj komandiriga noto‘g‘ri ma’lumot bergani sabab bo‘lgan, deb topiladi.
3. Il-18 samolyoti, Samarqand-Toshkent-Leningrad yo‘nalishi, 1974 yil
1974 yil 24 iyun kuni Samarqanddan Toshkent orqali Leningradga uchayotgan Il-18 samolyoti Toshkentda halokatga uchraydi. Halokatga samolyotning dvigatelidagi nosozlik sabab bo‘lgan.
Samolyot Samarqanddan Toshkentga uchib borgach unda nosozlik aniqlanadi. Shundan so‘ng samolyotni ta’mirlashadi va parvoz vaqti 15 soatga kechikadi. Il-18 havoga ko‘tarilgandan biroz o‘tib undagi nosozlik oxirigacha bartaraf etilmagani oydinlashadi. Uchuvchilar samolyotni qo‘ndirayotganda u halokatga uchraydi. O‘shanda samolyot bortida 106 nafar yo‘lovchi, 8 nafar ekipaj a’zolari bo‘lgan. Ulardan 1 kishi halok bo‘lgan, 22 kishi turli darajada tan jarohatlari oladi.
4. Il-18 samolyoti, Toshkent-Nukus-Mineralniye vodi yo‘nalishi. 1977 yil
1977 yil 15 fevralda Toshkent-Nukus-Mineralniye vodi yo‘nalishida parvoz qilgan Il-18 samolyoti Minvodaga yetib borganda havo qalin tuman bilan qoplangan edi. Samolyot ana shunday noqulay ob-havo sharoitida qo‘nish yo‘lakchasi hududiga kiradi. Birinchi urinishda qo‘na olmagan samolyot biroz tepaga ko‘tarilib aylanib oladi va yana qo‘nish yo‘lagiga tusha boshlaydi.
Ekipaj a’zolari samolyotni o‘nglab olishga ulgurmaydi. Uning chap qanoti qo‘nish yo‘lagidan 2 kilometr narida yerga kuchli zarba bilan uriladi va uzilib ketadi. Uchishda davom etgan samolyot aeroport hududidan chiqib ketib, yerga qulaydi va yonib ketadi.
Mazkur halokat oqibatida ekipaj komandiri va yana 76 yo‘lovchi halok bo‘ladi. Ularning 3 nafari bolalar bo‘lgan.
5. An-24 samolyoti, Toshkent-Navoiy yo‘nalishi. 1991 yil
1991 yil 23 mart kuni Toshkentdan Navoiyga parvoz qilgan An-24 samolyoti Navoiy aeroportiga qo‘nish chog‘ida halokatga uchraydi. Oqibatda samolyot bortida bo‘lgan 59 yo‘lovchi va 4 nafar ekipaj a’zolaridan 34 nafari halok bo‘ladi. 29 kishi tirik qoladi.
Halokatdan so‘ng o‘tkazilgan surishtiruvlarda ekipaj komandiri dispetcherga samolyot turgan balandlik haqida noto‘g‘ri ma’lumot bergani aniqlanadi. Shu sababli samolyot uchish-qo‘nish yo‘lagiga noto‘g‘ri mo‘ljal bilan keladi.
An-24 birinchi urinishda qo‘na olmagach, uchuvchilar aylanib kelish uchun tepaga ko‘tariladi. Ikkinchi urinishda samolyot uchuvchilari yana mo‘ljalda adashadi va samolyot uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib ketadi. Oqibatda u aeroport chetidagi beton to‘siqlarga urilib, yonib ketadi.
6. Yak-40 samolyoti, Termiz-Toshkent. 2004 yil.
2004 yil 13 yanvar kuni Termizdan maxsus reys bilan uchib kelgan Yak-24 samolyoti Toshkent aeroportiga qo‘nish chog‘ida uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib ketib halokatga uchraydi. Oqibatda samolyot bortida bo‘lgan 5 nafar ekipaj a’zolari va 32 nafar yo‘lovchi halok bo‘ladi. Halok bo‘lganlar orasida to‘rt nafar xorij fuqarosi, shu jumladan, BMTning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari britaniyalik Richard Konroy ham bor edi.
Halokatga uchragan Yak-24 1975 yilda ishlab chiqarilgan bo‘lib, u so‘nggi marta 1999 yil Belarusda ta’mirlangan. Halokat sabablari o‘rganilganda u uchuvchilarning xatosi tufayli sodir bo‘lgani aniqlanadi. O‘sha kuni Toshkentda tuman tushgani tufayli uchuvchilar qo‘nish chog‘ida balandlik mo‘ljalini olishda xatoga yo‘l qo‘yishadi. Ular uchish-qo‘nish yo‘lagiga tushayotganda 70 metr o‘rniga 130 metr balandlikda bo‘lishadi. Oqibatda samolyot uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib ketadi. U aeroportning beton to‘siqlarini yiqitib o‘tib, Qorasuv kanaliga qulaydi va yonib ketadi. 2004 yil 15 yanvar kuni mamlakatda uch kunlik motam e’lon qilinadi.
Navoiyda 3 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan avtohalokatni sodir etgan uquvsiz haydovchi uzoq muddatga qamaldi

В 1985 году самолет Ту-154Б-2, летевший из Карши в Ленинград, потерпел крушение в пустыне Кызылкум, недалеко от аула, расположенного в Навоийской области. В результате погибли 9 членов экипажа и 191 пассажир, находившиеся на борту самолета.
На вершине списка авиакатастроф с наибольшим количеством погибших в истории гражданской авиации СССР находится самолет Ту-154Б-2, разбившийся в 1985 году в пустынях Кызылкум. Тогда будет дано официальное заключение, что пилоты допустили ошибку в этом инциденте, в котором погибло 200 человек. На самом деле, говорят, что пилоты, которые не получают достаточного отдыха после длительных перелетов, засыпают.
10 июля 1985 года самолет Ту-154Б-2, летевший из Карши в Ленинград через столицу Башкирии город Уфу, через 46 минут после взлета разбился возле аула Кукпатас в пустыне Кызылкум в 68 километрах от города Учкудук. В результате погибли 9 членов экипажа и 191 пассажир, находившиеся на борту самолета.
Самолет Ту-154Б-2 (регистрационный номер СССР-85311, заводской номер 78А311, серийный номер 0311) был списан с Куйбышевского (ныне город Самара) авиационного завода 2 января 1978 года. В 1979 году самолет, переданный Министерству гражданской авиации СССР, был отправлен в Ташкентское управление гражданской авиации. На самолет были установлены три двигателя НК-8-2у производства Казанского моторного завода. На борту находились 9 членов экипажа, 4 пилота и 5 бортинженеров.
Разрушение
Самолет Ту-254б-2 Ташкентского авиаотряда, принадлежащий Управлению гражданской авиации Узбекистана, под бортовым номером СУ-5143 выполнял регулярные полеты по маршруту Карши-Уфа-Ленинград. В день крушения самолета на его 180-местном борту, кроме 9 членов экипажа, находился 191 пассажир. Из пассажиров 52 были маленькими детьми. Из них дети до 12 лет составляли 25 человек, а дети до 5 лет-27 человек. Некоторые мамы тогда сидели на одном месте с маленьким ребенком.
По маршруту самолет должен был сначала приземлиться в Уфе, а затем вылететь в Ленинград. Задержка рейса на 4 часа, к тому же жаркая погода в Карши заставляла всех пассажиров нервничать и уставать.
Пилоты, управлявшие самолетом, командир экипажа Олег Белисов и второй пилот Анатолий Позюмский были опытными летчиками, налетавшими более 12 тысяч часов.
Через 40 минут после того, как самолет поднялся в воздух, он поднялся на указанную высоту 11 600 метров со скоростью 400 километров в час. После этого пилоты включают систему автоматического управления. Но неожиданно происходит сбой в электроснабжении самолета, и система автоматического управления и навигационное оборудование выходят из строя.
После этого самолет начинает трястись. Бортмеханик дважды замедляет движение двигателя, а не ускоряет его. Но этого не произойдет. Самолет начинает снижать скорость, сопровождаясь резкими толчками. Все действия пилотов по исправлению ситуации заканчиваются безрезультатно.
Через несколько секунд все двигатели самолета самопроизвольно останавливаются. Командир экипажа докладывает диспетчеру о неисправности двигателей самолета и о том, что они рушатся.
Через 46 минут после взлета самолет разбился в пустыне Кызылкум, в 68 километрах к северо-востоку от города Учкудук, возле аула Кукпатас. Когда самолет падает, он взрывается и сгорает. В результате погибли 9 членов экипажа и 191 пассажир, находившиеся на его борту. 52 погибших были детьми.
Проверка и официальное заключение
Как только самолет Ту-154Б-2 разбился, на место происшествия направляются различные специалисты для выяснения причин крушения.
Согласно отчету, подготовленному членами комиссии, расследовавшей крушение, в 23: 41 пилоты нажимают на рычаг автоматической системы управления, чтобы нормализовать высоту. В результате скорость погружения увеличивается до 3-4 МС. Затем они тянут за ручку, чтобы замедлить пикирование. В результате в самолете возникает неисправность, и он начинает трястись.
Один из пилотов переводит двигатель в более медленный режим работы, думая, что он столкнулся с воздушным зазором. Он пытается поддерживать высоту, а не набирать скорость. В результате скорость упала до 290 км/ч, а через 77 секунд после начала выхода из строя Ту-154Б-2 потерял управление и начал Комфортный старт.
Три двигателя автоматически отключаются из-за неисправности при падении самолета. Из разговоров в кабине пилотов стало известно, что командир экипажа Белисов в 23:43:53 успел сообщить диспетчеру о том, что в самолете отказали три двигателя.
Анализ показал, что при падении самолета члены экипажа до последних секунд пытаются восстановить положение. Причиной крушения называют то, что в жаркую погоду самолет не набрал достаточной скорости. В тот день, когда Ту-154Б-2 летел навстречу, температура воздуха составляла 30 градусов тепла.
При осмотре черного ящика самолета становится ясно, что Ту-154Б-2 летел медленнее, чем было отмечено при наборе максимальной высоты 11 600 метров, и в результате возникли проблемы.
В официальном заключении указывается, что пилоты допустили ошибки в управлении самолетом. Но другие пилоты так не думали.
Неофициальные выводы
Большинство пилотов после крушения Ту-154Б-2 не согласны с выводами комиссии, которая изучила инцидент. Они говорят, что причиной инцидента стали недостатки в конструкции самолета и неспособность пилотов летать без достаточного отдыха. По их словам, тогда экипаж самолета Ту-154Б-2, несмотря на жаркую погоду в Узбекистане, летал без круглосуточного отдыха, и тяжелые условия их утомляли.
Они обратили внимание, что экипаж самолета, не успев отдохнуть и в Ташкенте, сначала вылетел в Карши, а через считанные часы-в Ленинград. По их мнению, когда члены экипажа достаточно отдыхали, они не включали автопилот самолета и могли контролировать ситуацию.
Было высказано несколько предположений о причинах инцидента. По словам одного из них, вода вытекла из туалета самолета, и он повредил электрическую систему. В свою очередь, из-за проблем с электрической системой в самолете отказало автоматическое управление и другое оборудование.
По другому предположению, экипаж Ту-154Б-2 долгое время находился в полете без отдыха и из-за сильной усталости спал, включив автопилот. Оба пилота проснулись, когда самолет разбился, и в этот момент было невозможно исправить ситуацию.
Когда самолет Ту-154Б-2 приземлился из Ташкента в Карши, пилотам дали небольшой отдых. Вот почему существует высокая вероятность того, что сильно уставшие пилоты, поднявшись в небо, заснули, запустив автоматическую систему управления.
Летчик Василий Ершов, автор нескольких книг о полетах, также высказал предположение, что пилоты спали, включив систему автоматического управления.
По его мнению, взлет и резкое снижение самолета свидетельствует о том, что пилоты спали. Если бы пилоты не спали, они могли бы успеть принять меры к резкому снижению самолета.
Разбившийся самолет Узбекистана
Самолет, разбившийся в 1985 году под Учкудуком-не единственный случай в истории узбекской авиации. В разные годы несколько самолетов, принадлежащих узбекскому авиационному управлению, разбились, в результате чего погибло много людей.
- Самолет АНТ-20бис, маршрут Ургенч-Ташкент. 1942 год.
Первая серьезная катастрофа в гражданской авиации Узбекистана произошла 12 декабря 1942 года. Тогда самолет АНТ-20бис, летевший по маршруту Ургенч-Чоржуй-Ташкент, потерпел крушение за 50 километров до Ташкента.
В результате крушения погибли все находившиеся на борту 10 членов экипажа и 26 пассажиров. Позже выясняется, что командир экипажа разрешил одному из пассажиров управлять самолетом в качестве второго пилота, и по его ошибке произошла катастрофа.
- Самолет Ил-18, маршрут Ташкент-Самарканд. 1970-е годы
6 февраля 1970 года самолет Ил-18, летевший из Ташкента в Самарканд, потерпел крушение на высоте 2 700 метров за 90 километров до Самарканда. В результате погибли 7 членов экипажа и 85 пассажиров. Из пассажиров 7 были детьми.
После продолжительных расследований будет установлено, что причиной крушения стало неверное информирование диспетчером командира экипажа.
- Самолет Ил-18, маршрут Самарканд-Ташкент-Ленинград, 1974 год
24 июня 1974 года в Ташкенте потерпел крушение самолет Ил-18, летевший из Самарканда через Ташкент в Ленинград. Причиной крушения стала неисправность двигателя самолета.
После того, как самолет вылетел из Самарканда в Ташкент, в нем была обнаружена неисправность. После этого самолет ремонтируют, а время полета задерживают на 15 часов. Вскоре после того, как Ил-18 поднялся в воздух, становится ясно, что неисправность в нем не устранена до конца. Он разбивается, когда пилоты приземляются на самолет. Тогда на борту находились 106 пассажиров, 8 членов экипажа. Из них 1 человек погиб, 22 получили ранения различной степени тяжести.
- Самолет Ил-18, маршрут Ташкент-Нукус-Минеральные Воды. 1977 год
15 февраля 1977 года, когда самолет Ил-18, летевший по маршруту Ташкент-Нукус-Минеральные воды, достиг Минводы, воздух был покрыт густым туманом. Самолет входит в зону взлетно-посадочной полосы при таких неблагоприятных погодных условиях. Самолет, который не смог взлететь с первой попытки, немного приподнимается, оборачивается и снова начинает падать на взлетно-посадочную полосу.
Членам экипажа не удается захватить самолет. Его левое крыло было сбито сильным ударом о землю в 2 километрах от взлетно-посадочной полосы и оторвано. Самолет, который продолжал взлетать, выкатился за пределы территории аэропорта, врезался в землю и загорелся.
В результате катастрофы погиб командир экипажа и еще 76 пассажиров. 3 из них были детьми.
- Самолет Ан-24, маршрут Ташкент-Навои. 1991 год
23 марта 1991 года самолет Ан-24, летевший из Ташкента в Навои, потерпел крушение при посадке в аэропорту Навои. В результате погибли 59 пассажиров и 4 члена экипажа из 34 человек, находившихся на борту. Выживают 29 человек.
Расследования, проведенные после крушения, показывают, что командир экипажа неверно сообщил диспетчеру о высоте, на которой стоял самолет. Вот почему самолет прибывает на взлетно-посадочную полосу с неправильной целью.
Когда Ан-24 не может взлететь с первой попытки, пилоты поднимаются наверх, чтобы развернуться. Во второй попытке пилоты самолета снова сбиваются с цели, и самолет вылетает с взлетно-посадочной полосы. В результате он врезается в бетонные ограждения на окраине аэропорта и сгорает.
- Самолет Як-40, Термез-Ташкент. 2004 год.
13 января 2004 года самолет Як-24, летевший специальным рейсом из Термеза, при посадке в аэропорту Ташкента выкатился за пределы взлетно-посадочной полосы и потерпел крушение. В результате погибли 5 членов экипажа и 32 пассажира, находившиеся на борту самолета. Среди погибших были четверо иностранных граждан, в том числе глава представительства ООН в Узбекистане британец Ричард Конрой.
Разбившийся Як-24 был изготовлен в 1975 году, последний раз его ремонтировали в Беларуси в 1999 году. Когда причины крушения будут изучены, будет установлено, что это произошло из-за ошибки пилотов. Из-за тумана в Ташкенте в тот день пилоты допустили ошибку при достижении высотной цели при посадке. Они будут на высоте 130 метров вместо 70 метров при посадке на взлетно-посадочную полосу. В результате самолет покидает взлетно-посадочную полосу. Он пробивает бетонные ограждения аэропорта, врезается в канал Карасу и сгорает. 15 января 2004 года в стране объявлен трехдневный траур.