O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-fevral kuni bo‘lib o‘tgan hududlarda ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash masalalari yuzasidan yig‘ilishda og‘ir hududlarga beriladigan yordam haqida gapirdi. Bu “Menimcha” ko‘rsatuvida namoyish etildi.
Ma’lum qilinishicha, Qashqadaryo viloyatida 317 ta mahallada suv tizimi yo‘q.
“41 ta mahallada umuman suv yo‘q, desak bo‘ladi. Shunday mahallalarda insonlar mingga yaqin vodovozlar bilan 100 ming so‘mdan 300 ming so‘mgacha suvni sotib olib, o‘z uyining oldidagi quduqqa to‘kib, 20 kun, bir oy vaqt davomida shundan foydalanyapti. Bu suvdan insonlar moliga ham, kir yuvishga ham ishlatyapti, o‘zi ham shundan iste’mol qilyapti”, — deydi Qashqadaryo viloyati hokimi Murodjon Azimov.
Shavkat Mirziyoyev uning gaplari to‘g‘riligini tasdiqlab, “hammasini to‘g‘ri aytadigan vaqt-soat kelganini” ta’kidladi. Prezident Qashqadaryo viloyati hokimiga alohida guruh yuborishini aytib o‘tdi.
“Eng og‘ir hudud — Qashqadaryo, u yerga nima yordam kerak bo‘lsa beramiz”, — deya qo‘shimcha qildi prezident.
Yig‘ilishda Buxoro viloyatida bugungi kunda 140 ta mahalla aholisi ichimlik suvi muammosidan aziyat chekayotgani alohida ta’kidlandi. Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov bu masalalarda qilinayotgan ishlarni alohida qayd etib o‘tdi.
“Ayrim tumanlarda suv bilan ta’minot masalasi juda past, buni ham tan olib aytamiz. Bular Shofirkon, G‘ijduvon tumanlari. Peshku bilan Romitanga o‘tgan yili 85 milliardga 37 kilometrdan Buxorodan suvni tortdik. Hozirda esa Shofirkon va G‘ijduvon tumanlarimiz bizda eng og‘ir hududlar hisoblanadi”, — deydi u.
“O‘zi Buxoroga 30 yildan beri yo‘l bilan suvga pul berilmagandi. Biz 30 yil davomida ularga e’tibor bermagan edik. “Qilsa bo‘lar ekan-ku”, degan ibora xalqimizda paydo bo‘ldi. Bu chakana masala emas, shuni inobatga olib, qattiqroq harakat qilish kerak”, — dedi prezident Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripovga.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bugungi kunda mavjud 8 mingta suv qudug‘idan 1 500 tasi yaroqsiz holatga kelgan. Oqibatda qariyb 800 ta mahalladagi 2 million aholining suv ta’minoti yomonlashgan. Zomin, Nurota va Qo‘shrabot konlarida quduqlar qazish hamda Zarafshon va Chirchiq daryolari o‘zanidan qum-shag‘al olish nazoratsiz, pala-partish amalga oshirish oqibatida ushbu hududlarda yerosti chuchuk suv zaxiralari 30 metrgacha pasaygan.
Shavkat Mirziyoyev bu borada yo‘lga qo‘yilgan qonunbuzarliklarni keskin tanqid ostiga olib, prokuratura organlariga bu kabi holatlarga chek qo‘yish bo‘yicha topshiriq berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев на совещании по вопросам улучшения питьевого водоснабжения в регионах, состоявшемся 8 февраля, рассказал о помощи, оказываемой труднодоступным регионам. Это было показано в шоу” Я думаю”.
Сообщается, что в Кашкадарьинской области в 317 махаллях отсутствует система водоснабжения.
“Можно сказать, что в 41 районе вообще нет воды. В таких махаллях люди пользуются около тысячи Водовозов по цене от 100 тысяч до 300 тысяч сумов, закупая воду и заливая ее в колодец перед домом в течение 20 дней и месяца. Эту воду люди используют как для своих товаров, так и для стирки, и она сама потребляет”, — сказал хоким Кашкадарьинской области Муроджон Азимов.
Шавкат Мирзиеев подтвердил правильность его слов, отметив, что” настал час, когда он все скажет правильно”. Президент отметил, что направит отдельную группу хокиму Кашкадарьинской области.
“Самая тяжелая зона-Кашкадарья, мы дадим туда все, что потребуется”, — добавил президент.
На совещании особо отмечалось, что в Бухарской области сегодня жители 140 махаллей страдают от проблем с питьевой водой. Хоким Бухарской области Ботир Зарипов особо отметил работу, проводимую в этих вопросах.
“Проблема водоснабжения в некоторых районах очень низкая, и мы это признаем. Это Шафирканский, Гиждуванский районы. С пешку в Ромитан в прошлом году мы вытащили воду из 85 километров бухты за 37 миллиардов. В настоящее время Шафирканский и Гиждуванский районы являются наиболее пострадавшими районами”, — сказал он.
“Сама Бухара 30 лет не платила за воду по дороге. Мы не обращали на них внимания в течение 30 лет. В нашем народе появилась поговорка:” Если бы это было так”. Это не розничный вопрос, нужно принимать это во внимание и действовать более жестко”, — сказал президент хокиму Бухарской области Ботиру Зарипову.
Согласно информации, из 8 тысяч существующих на сегодняшний день скважин на воду пришли в негодность 1 500. В результате ухудшилось водоснабжение почти 2 миллионов жителей 800 махаллей. В результате бесконтрольного бурения скважин на Зааминском, Нуратинском и Кушрабатском месторождениях и добычи песчано-гравийной смеси в руслах рек Зарафшан и Чирчик запасы пресной подземной воды в этих районах сократились до 30 метров.
Шавкат Мирзиеев подверг резкой критике нарушения, допущенные в этом направлении, и поручил органам прокуратуры пресечь подобные случаи.
“При этом необходимо обеспечить неотвратимость наказания для тех, кто работает против закона. Если кто-то из кандидатов совершил что-то незаконное, необходимо всем показать верховенство закона. Кто хочет, тот и копает”, – сказал Шавкат Мирзиеев.