Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga tashrifi yakunida hokimlar va sektor rahbarlari ishtirokida yigʻilish oʻtkazdi.
Tanqidiy ruhda oʻtgan yigʻilishda shahar va tumanlardagi dolzarb iqtisodiy-ijtimoiy masalalar koʻrsatib oʻtildi. Ayrim hokimlar poraxoʻrlik, tanish-bilishchilikka yoʻl qoʻygan, odamlar dardiga beʼtibor boʻlgan. Zarur mablagʻlar ajratilgan boʻlsa-da, ichimlik suvi, issiqlik va elektr taʼminotini yaxshilash ishlari sust tashkil etilgan.
Suv tejovchi texnologiyalar joriy qilish uchun ajratilgan subsidiya mablagʻlari maqsadsiz ishlatilgan. Viloyat banklarida muammoli kreditlar hajmi ortgan, kreditlarni notoʻgʻri ajratish, imtiyozli kreditlarga moʻljallangan mablagʻlarni talon-taroj qilish holatlari aniqlangan. Yoʻl-transport hodisalari, jinoyatlar soni oshgan.
Oʻz faoliyatida masʼuliyatsizlikka, jiddiy xato va kamchiliklarga yoʻl qoʻygani uchun bir qator tuman hokimlari, hududiy idoralar rahbarlari vazifasidan ozod qilindi. Kamchiliklarni bartaraf etib, tadbirkorlikni rivojlantirish, mahallalar farovonligini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

В завершение визита в Самаркандскую область президент Шавкат Мирзиеев провел совещание с участием хокимов и руководителей секторов.
На прошедшем в критическом духе совещании были обозначены актуальные экономические и социальные вопросы в городах и районах. Некоторые правители допускали взяточничество, вымогательство, причиняли боль людям. Несмотря на выделение необходимых средств, работа по улучшению питьевого водоснабжения, теплоснабжения и электроснабжения организована слабо.
Средства субсидии, выделенные на внедрение водосберегающих технологий, использовались не по назначению. В региональных банках увеличились объемы проблемных кредитов, выявлены случаи неправильного выделения кредитов, хищения средств, предназначенных на льготные кредиты. Увеличилось количество дорожно-транспортных происшествий, преступлений.
За безответственность в своей деятельности, допущение серьезных ошибок и упущений был освобожден от должности хокимов ряда районов, руководителей территориальных органов. Даны указания по устранению недостатков, развитию предпринимательства, повышению благосостояния махаллей.
- Наши рубежи очень высоки, наш народ ждет от нас практических результатов. Вот 10 лидеров, которых я уволил сегодня. Мера будет очень жесткой для руководителей, которые больше не работают. Из этого каждый должен сделать выводы, – сказал глава нашего государства по итогам заседания.