Prezident mahalla faollari bilan suhbatlashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyati Jomboy tumanidagi “Toshkent” mahalla fuqarolar yigʻinida boʻldi.
Bu yerda 4 mingdan ortiq aholi yashaydi. Oʻndan ortiq doʻkon, maishiy xizmat shoxobchalari, oshxona va qandolat sexida xotin-qizlar va yoshlar ish bilan band. Ming oʻrinli maktab, musiqa va sanʼat maktabi, 600 oʻrinli bolalar bogʻchasi bor. Mahalla guzarida tashkil etilgan oʻquv maskanida shu yerlik ishsiz ayollarga tikuvchilik sirlari oʻrgatilyapti.
Maʼlumki, mamlakatimizda mahallabay ishlash boʻyicha yangi tizim joriy etildi. Shu asosida, Jomboy tumanidagi 38 ta mahallaga ham hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari tayinlandi. Prezidentimiz ular bilan suhbatlashdi.
Hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari oʻzlari masʼul mahalladagi oʻrganish natijalari, muammolarni hal etish boʻyicha rejalarini soʻzlab berdi. Yordamga muhtoj oilalar aʼzolari kasb-hunar va tadbirkorlikka oʻqitilishi, oʻzini oʻzi band qilish uchun imtiyozli kredit va subsidiya berilishi, dehqon xoʻjaligi uchun yer maydonlari ajratilishi aytildi.
Bu yil Jomboyda mahallabay tizim orqali tadbirkorlikni rivojlantirish va aholi bandligini taʼminlash uchun 62 milliard soʻm imtiyozli kredit va 4,5 milliard soʻm subsidiya ajratish koʻzda tutilgan.
Yoshlarning boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish, sportga jalb etish, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash ham muhimligi taʼkidlandi.

Президент Шавкат Мирзиеев посетил сход граждан махалли “Ташкент” Джамбайского района Самаркандской области.
Здесь проживает более 4 тысяч жителей. Женщины и молодежь заняты в более чем десяти магазинах, пунктах бытового обслуживания, кухнях и кондитерских цехах. Есть школа на тысячу мест, музыкально-художественная школа, детский сад на 600 мест. В учебном заведении, организованном в махаллинском Гузаре, безработных женщин обучают секретам шитья.
Как известно, в нашей стране внедрена новая система работы в махаллях. На этой основе в 38 махаллях Джомбайского района также назначены помощники хокима и лидеры молодежи. Наш президент поговорил с ними.
Помощники хокима и лидеры молодежи рассказали о результатах изучения и планах по решению проблем в ответственной махалле. Было отмечено, что члены семей, нуждающихся в помощи, будут обучены профессии и предпринимательству, будут предоставлены льготные кредиты и субсидии для самозанятости, будут предоставлены земельные участки для крестьянского хозяйства.
В этом году для развития предпринимательства и обеспечения занятости населения через систему махалли в Джомбое предусмотрено выделение 62 миллиардов сумов льготных кредитов и 4,5 миллиарда сумов субсидий.
Подчеркнута важность содержательного проведения досуга молодежи, привлечения ее к занятиям спортом, патриотического воспитания.