Navoiydagi qamoqxonada mahkum bosim oʻtkazilgani sababli oʻz joniga qasd qilgani aytildi
Maʼlumotlarga koʻra, 2022 yilning 4 fevral kuni Dildora Boymurodova ismli foydalanuvchining Facebook sahifasida Navoiy viloyatidagi 36-sonli manzil koloniyada jazo muddatini oʻtab kelayotgan mahkum Umid Jonuzoqov oʻz joniga qasd qilgani, unga nisbatan koloniya katta tezkor vakili lavozimida xizmat qiluvchi mayor Lochin Xidirov tomonidan bosim oʻtkazilganligi toʻgʻrisida video murojaat joylangan. U hatto mahkumdan pul soʻraganligi ham aytib oʻtilgan.
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamentining maʼlum qilishicha, 2022 yil 1 fevral kuni soat taxminan 12:30 da manzil-koloniya 2-turkum mahkumlar yotoqxonalarini koʻzdan kechirish davomida mahkum Umid Jonuzoqov mahkumlar uchun taqiqlangan sensorli telefon apparatidan foydalanib oʻtirganligi aniqlangan. Xodimlar esa telefon apparatini berishni soʻragan. Mahkum uni bermasdan faol qarshilik koʻrsatgan.
Koloniya xodimlari U.B.Jonuzoqovdan taqiqlangan sensorli “Oppo” rusumli telefon apparatini olib qoʻygach, U.B.Jonuzoqov oʻzining xatti-harakatlarini qoʻllab-quvvatlovchi, qonunda belgilangan jazoni ijro etish tartiblariga qarshi munosabatda boʻlgan mahkumlar – O.S., V.M., T.M., U.V. hamda M.Ch.ni chaqirib, koloniya xodimlaridan olingan telefon apparatini qaytarib berishini noqonuniy ravishda talab qilgan.
“Ular koloniya maʼmuriy binosiga kelib ʻtelefonni qaytarib bermasanglar, senlarga muammo keltirib chiqaramiz, uzimni oʻldiramanʻ, deb gʻayriqonuniy ravishda oʻzlariga qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida faol qarshilik koʻrsatgan. Shundan soʻng mahkum U.B.Jonuzoqov oʻzi bilan yashirincha saqlab kelayotgan mahkumlar uchun taqiqlangan oʻtkir tigʻli oshxona pichogʻi va ogʻiz boʻshligʻida saqlab kelayotgan lezviya boʻlagi bilan ikki qoʻlining bilak hamda boʻyin sohasini tilib, oʻziga tan jarohati yetkazgan”, deyiladi xabarda.
Mazkur holat Navoiy maxsus prokuraturasi tomonidan oʻrganilib, voqea ishtirokchisi boʻlgan xodimlar va guvohlarning koʻrsatmalari asosida Zarafshon shahar sudi tomonidan mahkum U.B.Jonuzoqovga jazoning qolgan qismini yopiq turdagi koloniyada oʻtash belgilangan.

Департамент МВД проинформировал об этой ситуации
Согласно информации, 4 февраля 2022 года на странице пользователя Дилдоры Баймуродовой в Facebook было размещено видеообращение о том, что осужденный Умид Жонузоков, отбывающий наказание в колонии № 36 Навоийской области, покончил жизнь самоубийством, на него оказывалось давление со стороны старшего оперативного представителя колонии майора Лочина Хидирова. Упоминается даже, что он просил у осужденного денег.
В Департаменте исполнения наказаний при МВД сообщили, что 1 февраля 2022 года примерно в 12:30 в ходе осмотра общежитий осужденных по адресу-колония 2 категории, было установлено, что осужденный Умид Жанузоков сидел, используя запрещенный для осужденных сенсорный телефонный аппарат. Сотрудники попросили предоставить телефон. Осужденный активно сопротивлялся, не отдавая его.
Сотрудники колонии У.B.После изъятия у жонузокова запрещенного сенсорного телефонного аппарата “Оппо” У.B.Осужденные, выступающие в поддержку своих действий, выступающие против установленных законом процедур исполнения наказания-О.S., В.M., Т.M., У.V. биография M.Ch.ni звонил и незаконно требовал от сотрудников колонии вернуть изъятый телефонный аппарат.
“Они пришли к административному зданию колонии, сказали, что если вы не вернете телефон, мы создадим вам проблемы, я убьютакже активно сопротивлялся, чтобы создать себе комфортные условия. После этого осужденный У.B.Жанузаков нанес себе телесные повреждения, порезав запястья и область шеи двумя руками кухонным ножом с острым лезвием, запрещенным для осужденных, которые он держал с собой в тайне, и куском лезвия, которое он держал в ротовой полости”, – говорится в сообщении.
Данное обстоятельство было изучено Навоийской специальной прокуратурой и на основании показаний сотрудников и свидетелей, которые были участниками происшествия, Зарафшанским городским судом вынесен приговор.B.Оставшуюся часть наказания жанузокову назначено отбывать в колонии закрытого типа.
Отмечается, что на суде осужденный У.B. Жонузоков сообщил старшему оперативному представителю колонии майору Лочину Хидирову, что тот оклеветал его и нанес себе телесные повреждения по восклицаниям других осужденных.