Inflyuenserlar nimani oʻrgatishi mumkin?
Olga Buzova TikTok xizmati paydo boʻlgunga qadar MDH ijtimoiy tarmoqlaridagi eng mashhur bloger edi. U  Instagram da joylashtiradigan  postlaridagi reklamadan har oyda yuz minglab dollar ishlab topardi. U inflyuenser boʻlishni orzu qilgan  minglab yoshlar uchun muvaffaqiyat sinonimiga aylangan edi.
Olga Buzovani turli oʻqitish tadbirlariga taklif eta boshlashdi. U yerda u  shaxsiy brendni shakllantirish boʻyicha oʻz fikrlari bilan oʻrtoqlashdi. Uning  Instagram sahifasiga kirmaganlar, Olga Buzova noyob va foydali maʼlumotlari tufayli mashhur boʻlgan, deb oʻylashlari mumkin. Albatta, bunday emas. U eʼlon qiladigan postlarning aksariyati  uning hashamdor hayoti va qimmatbaho qiziqishlariga bagʻishlanadi. Hatto fotosuratlar va videoroliklarni ham oʻzi  suratga olmaydi. Bu bilan mahoratli  fotograflar va operatorlar shugʻullanishadi. Malakali stilistlar va vizajistlar  Buzovaning obrazi ustida ishlashadi. Uning mashhurligining avj pallasida boʻlajak influyenslar uning kanaliga obuna boʻlishni tavsiya etishadi. Aytilishicha,  u yerda Instagram  boʻyicha tajriba oʻrganish mumkin boʻlgan.
Bloging- hayot tarzi sifatida
Ilk blogerlar 90-yillarda paydo boʻlishgan. Ular oʻz veb-sahifalaridan daromad olishmagan. Ular oʻz fikr va gʻoyalarini katta tomoshabinlarga yetkazish imkoniyati  bilan kifoyalanganlar xolos. Masalan, birinchi mashhur bloglardan birida Silikon vodiysidagi ziyofatlar haqida maʼlumot beriladi. Uning muallifi axborot tezxnologiyalari kompaniyalari tomonidan uyushtiriladigan  dabdabali  kechalarga tashrif buyurgan va ziyofat paytida ular haqida yozgan. Ikki mingginchi yillarga kelib hamma narsa oʻzgardi. Internet koʻp mamlakatlarga yoyildi. Mashhur bloglar millionlab auditoriyalarni  yigʻib, yanada mashhurlashdi. Taniqli brendlar endi ularga eʼtibor  koʻrsatadi va  sohaga milliardlab dollarlar oqib kela boshlaydi. Ilgari faqat yirik kompaniyalarginabuncha daromad ishlab topardi. Blogerlar konservativ OAV dan farqli oʻlaroq, oʻz nuqtai nazarlarini taqdim etar va ularning oʻz qarashlari, shaxsiy yondoshuvlari bor edi. Pul koʻp jihatdan, blog yuritishni buzdi. Sohaga hayotida pul birinchi oʻrinda boʻlgan kishilar kirib keldi. Hozirgi kunda YouTube da maʼrifiy kanallarni topish  juda qiyin. Foydali maʼlumotlar, millionlab auditoriyalarga ega mashhur kanallarda emas, oddiy kanallarda koʻproq uchraydi. Taniqli blogerlar oʻz fikrlarini ochiq sotishlari yoki  qimor oʻyinlari, elektron qimorlarga  auditoriya yigʻib berishlari ham mumkin. Har bir mashhur bloger imkon qadar koʻproq tomoshabin yigʻishga, soʻngra esa,  nufuzli kiyim-kechak brendi  bilan reklama shartnomasini tuzishga intiladi. Albatta, blogerlar bu haqda oʻz obunachilariga aytishmaydi, chunki ular allaqachon nufuzli kompaniya reklama boʻlimining  bir qismiga aylanib ulgurgan boʻlishadi.
Vaqt oʻtishi bilan odamlar bu oʻzgarishlarni payqaydilar. Bu hatto tor yoʻnalishlarga ham tegishli. Masalan, organik kosmetikani targʻib qiluvchi barcha blogerlar vaqt oʻtishi bilan organik kosmetikaning  bitta yoki bir nechta brendlarini reklama qilishni boshlaydilar. Odamlar buni sezibqolgach, ortiq ularni kuzatmay qoʻyadilar. Bu tendensiya ishonchning yoʻqolishiga olib keldi. Endi hech kim  mashhur influenserlarga ishonmay qoʻydi va bu soʻzning oʻzi salbiy maʼnoga ega boʻlib qoldi. Kompaniyalar ham oʻz yondashuvlarini oʻzgartirishdi. Endi ular unchalik koʻp boʻlmagan, biroq faol va sodiq auditoriyaga ega blogerlar bilan hamkorlik  qilishga oʻtdilar.
Senga inflyuenser boʻlishni oʻrgataymi?
Blogerlarning boyligi va  dabdabali hayoti haqidagi bloglar blog qilishning shov-shuvlashib ketishiga sabab boʻldi. MDH davlatlarida muntazam oʻtkaziladigan soʻrovlar shuni koʻrsatdiki, bu mamlakatlarda istiqomat qiladigan yoshlarning aksariyati mashhur bloger boʻlishni  orzu qilishadi. Bu shov-shuv Oʻzbekistonga ham taʼsir koʻrsatdi.
Yomgʻirdan keyingi qoʻziqorinlar kabi barcha MDH davlatlarida inflyuenserlar uchun kurslar, blogerlar uchun uylar va prodyuserlar paydo boʻla boshladi. Xoʻsh, inflyuenser boʻlishni oʻrgatish mumkinmi? Keling, avval bu soʻzning taʼrifini koʻrib chiqsak.
Inflyuenser (inglizcha influence – taʼsir etish) ijtimoiy tarmoqlarda – keng va sodiq auditoriyaga ega foydalanuvchi degan maʼnolarni anglatadi. Bunda har ikki xususiyat ham muhim sanaladi: nashrlari obunachilarga katta taʼsir koʻrsatgan blogernigina inflyuenser deb atashadi. Bu tushuncha Elix Kas va Pol Lazarsfeld tomonidan “Shaxsiy taʼsir koʻrsatish” nomli  kitobda taklif etilgan  “fikrlar yetakchisi” terminiga  mos keladi (1957 god). Hech qanday, hatto eng qimmat kurslar ham insonni  boshqalar uchun  qiziqarli boʻlishga yoki qiziqarli kontent yaratishga oʻrgata olmaydi. Hattoeng qiziqarli va foydali kontent ham  blogerga katta tomoshabin yigʻish imkonini beradi, deb hech kim kafolat bermaydi.YouTube, turli videoxosting saytlari, jadal rivojlanayotgan  platformalar va ijtimoiy tarmoqlarda koʻp yillardan buyon  yuqori sifatli  va eng muhimi foydali maʼlumotlarni  nashr etib kelayotgan sifatli kanallar, sahifalar  va akkanuntlar  bor. Ayni damda ular beʼmani chelendjlar, yaramas hazillar va oʻyinlarni joylashtirayotgan yuzaki influenserlar erishgan mashhurlikka yetolmaydilar ham.
Biroq hamma prodyuserlar ham bekorchi emas. MDH da savdogar-Elf blogerlar uchun mashhur prodyuserga aylandi. Bu rossiyalik prodyuser va tadbirkor Yaroslav Andreyevning taxallusi boʻlib, koʻpchilikoʻzbekistonliklar uni mashhur horij seriallariga ovoz berish bilan shugʻullanadigan “Kuraj-Bambey” studiyasiga homiyligi tufayli tanishadi.
U 2016 yilda WildJam agentligini ochgan. Dima Maslennikov va  Nikolay Sobolev uning birinchi mijozlari boʻlishgan, Danone va  Coca-Cola brendlari esa, birinchi reklama beruvchilardan boʻlishgan.Birozdan soʻng blogerlar Guseyn Gasanov va  Karina Kross ham uning mijozlari safiga qoʻshiladi.
2020 yilda Yaroslav AndreyevTikTok-blogerlariDanya Miloxin va  Nikita Levinskiybilanhamkorlikqilaboshlaydi. Mish-mishlarga qaraganda, Danya Miloxinaynan Yaroslav Andreyev tufayli mashhur boʻlib ketgan.
TikTok-jazavasi Oʻzbekistonni ham qamrab oldi
2021 yilning 16 noyabridaodamlar eʼtiborini jalb qilish maqsadida endi faoliyatini boshlayotgan tiktoker “Sayohat” mehmonxonasining yonidagi yoʻlning oʻrtasida chelak va shampun yordamida “dush” qabul qila boshlagan. Yigitning maqsadi  mashhur boʻlish edi. Natijada, u oʻz maqsadiga erishadi. Yetakchi OAV va ijtimoiy tarmoqlaridagi mashhurguruhlar bu haqda yozishadi. Qisqasi, aksariyat poytaxtliklar uning bu hatti-harakatini qoralashdi.
Alohida bilimga ega boʻlmagan holda,bloging sohasida katta muvaffaqiyatga erishgan yoshlarni misol qilib keltirishni yoqtiradigan OAV ham bu jazavalarni kuchaytirib yubordi. Bundayyutuqqa har kim erisha olishi mumkinligi, faqat hayotda taslim boʻlmasdan, oʻz taqdiriga ishonishi kerakligi taʼkidlandi. Lekin hayotda bunday emas. Bu kabi voqealar haqiqiy TikTok-jazavasini keltirib chiqardi. Minglab oʻzbekistonliklar mashhur boʻlish umidida oʻz kontentlarini joylashtira boshladilar. Qayd etish joizki, ijtimoiy tarmoqlarda eʼlon qilinayotgan materiallar orasida  sifatli suratga olingan va tahrir qilingan videolar ham bor, biroq insonni hijolatga soladigan kontentlar ham  uchraydi. Sohaga endi qadam qoʻyayotgan yosh   tiktokerlar oʻzlarini  tanitish va yangi obunachilarni topish maqsadida har qanday jinnilikka  tayyorlar.
14 sentyabr kuni Oʻzbekiston“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi mamlakatimiz hududida TikTok ijtimoiy tarmogʻini taqiqlash taklifi bilan chiqdi. Bunga sabab – Navoiy shahridagi ikki nafar oʻquvchi qiz  dars vaqtida  TikTok ni yoqib,   oʻqituvchi va sinfdoshlari orasida  janjallashgani namoyish etilgan shov-shuvli  rolik boʻldi.
Yaqin paytgacha Toshkent metropoliteni mahalliy tiktokerlar orasida ayniqsa mashhur edi. Ularning eng vazminlari metro bekatlarida oʻz sketchlarini suratga olishar, ekstremallari esa, poyezd relslariga sakrab tushar yoki marmar ustunlar boʻylab yugurardilar.
2021 yilda Oʻzbekistonda Rossiya va yurtimizdagi mashhur tiktokerlar ishtirokida  koʻplab tadbirlar oʻtkazish rejalashtirilgan edi. Ular yoshlarimiz bilan uchrashib, oʻz tajribalari bilan oʻrtoqlashishi koʻzda tutilgan edi. Biroq boʻlib oʻtgan voqealardan soʻng  ushbu tadbirlar bekor qilindi, yurtimizda TikTok ning tezligi sezilarli darajada kamaydi, bu  esa, ushbu ilovadan toʻliq foydalanishni deyarli imkonsiz qildi.

Ольга Бузова до появления сервиса TikTok была самым популярным блогером в социальных сетях СНГ. Он зарабатывал сотни тысяч долларов в месяц на рекламе в своих постах в Instagram. Он стал синонимом успеха для тысяч молодых людей, которые мечтали стать влиятельными лицами.
Ольгу Бузову стали приглашать на различные образовательные мероприятия. Там он поделился своими мыслями о формировании личного бренда. Те, кто не заходил на ее страницу в Instagram, могут подумать, что Ольга Бузова стала популярной благодаря своей уникальной и полезной информации. Конечно, это не так. Большинство постов, которые она публикует, посвящены ее роскошной жизни и драгоценным интересам. Даже фотографии и видеоролики он не снимает сам. Этим занимаются умелые фотографы и операторы. Над образом Бузовой работают квалифицированные стилисты и визажисты. На пике своей популярности потенциальные влиятельные лица рекомендуют подписаться на его канал. Говорят, что есть возможность изучить опыт работы в Instagram.
Блоггинг как образ жизни
Первые блоггеры появились в 90-х годах. Они не зарабатывали на своих веб-страницах. Они довольствуются возможностью донести свои мысли и идеи до большой аудитории. Например, в одном из первых популярных блогов рассказывается о вечеринках в Силиконовой долине. Его автор посещал роскошные вечеринки, организованные компаниями информационных технологий, и писал о них во время банкета. К двум тысячелетиям все изменилось. Интернет распространился на многие страны. Популярные блоги стали еще популярнее, собрав миллионную аудиторию. Известные бренды теперь обращают на них внимание, и в отрасль начинают поступать миллиарды долларов. Раньше только крупные компании приносили такой доход. Блоггеры, в отличие от консервативных СМИ, представляли свою точку зрения, и у них были свои взгляды, свои личные подходы. Во многих отношениях деньги испортили ведение блога. В индустрию пришли люди, для которых деньги были на первом месте в их жизни. В настоящее время очень сложно найти образовательные каналы на YouTube. Полезная информация чаще встречается на обычных каналах, чем на популярных с миллионной аудиторией. Известные блогеры также могут открыто продавать свои идеи или собирать аудиторию для азартных игр, электронных азартных игр. Каждый известный блогер стремится собрать как можно больше зрителей, а затем заключить рекламный контракт с авторитетным брендом одежды. Конечно, блогеры не рассказывают об этом своим подписчикам, потому что они уже успели стать частью рекламного отдела престижной компании.
Со временем люди заметят эти изменения. Это касается даже узких направлений. Например, все блогеры, которые продвигают органическую косметику, со временем начинают рекламировать один или несколько брендов органической косметики. Как только люди замечают это, они перестают их замечать. Эта тенденция привела к потере доверия. Теперь никто не стал доверять знаменитым влиятельным лицам, а само слово приобрело негативный оттенок. Компании также изменили свой подход. Сейчас они перешли на сотрудничество с блогерами, которых не так много, но у них активная и лояльная аудитория.
Я учу тебя быть влиятельным человеком?
Блоги о богатстве и роскошной жизни блоггеров стали причиной того, что блоггинг стал сенсационным. Опросы, регулярно проводимые в странах СНГ, показали, что большинство молодых людей, проживающих в этих странах, мечтают стать популярными блогерами. Этот скандал затронул и Узбекистан.
Как грибы после дождя во всех странах СНГ стали появляться курсы для инфлюенсеров, домики для блогеров и продюсеров. Так можно ли научить быть влиятельным человеком? Давайте сначала посмотрим на определение этого слова.
Influencer (от англ.influence – влияние) в социальных сетях означает – пользователь с широкой и лояльной аудиторией. В этом важны обе характеристики: блогер, публикации которого оказывают большое влияние на подписчиков, называется Influencer. Эта концепция соответствует термину “лидер мысли”, предложенному эликсиром и Полом Лазарсфельдом в книге “личное влияние” (1957 год). Никакие, даже самые дорогие курсы не могут научить человека быть интересным для других или создавать интересный контент. Даже самый интересный и полезный контент не гарантирует, что блоггер сможет собрать большую аудиторию.YouTube, различные сайты видеохостинга, динамично развивающиеся платформы и социальные сети имеют качественные каналы, страницы и аккаунты, которые уже много лет публикуют качественную, а главное полезную информацию. На данный момент они даже не достигают той популярности, которую beumani достигла от поверхностных влиятельных лиц, которые публикуют челленджиы, озорные шутки и игры.
Но не все продюсеры тщеславны. В СНГ купец-Эльф стал популярным продюсером для блогеров. Это псевдоним российского продюсера и предпринимателя Ярослава Андреева, с которым многие узбеки знакомы благодаря спонсорству студии “Кураж-Бэмби”, которая занимается озвучиванием популярных зарубежных сериалов.
Она открыла агентство Wiljam в 2016 году. Дима Масленников и Николай Соболев стали его первыми клиентами, а бренды Danone и Coca-Cola, кстати, стали его первыми рекламодателями.Чуть позже к ее клиентам присоединятся блогеры Гусейн Гасанов и Карина Кросс.
В 2020 году Ярослав Андреев из TikTok-блоггеров вместе с Аней Милохиной и Никитой Левинскимэкономика работает. Ходят слухи, что Даня Милохин стал популярным благодаря роману Ярослава Андреева.
TikTok-наказание охватило и Узбекистан
16 ноября 2021 года tiktoker, который только начинает свою деятельность, чтобы привлечь внимание людей, начал принимать “душ”, используя ведро и шампунь посреди дороги рядом с отелем Travel. Целью парня было прославиться. В результате он достигает своей цели. Об этом пишут знаменитости в ведущих СМИ и социальных сетях. Короче говоря, большинство столичных жителей осудили его поведение.
Средства массовой информации,которые любят приводить в пример молодых людей, которые добились большого успеха в блогах, не имея особых знаний, также усилили эти наказания. В ней подчеркивалось, что достичь успеха может каждый, только не сдаваясь в жизни, нужно верить в свою судьбу. Но в жизни это не так. Подобные инциденты вызвали настоящую панику TikTok. Тысячи узбеков начали публиковать свой контент в надежде стать популярными. Стоит отметить, что среди материалов, публикуемых в социальных сетях, есть видео, снятые и отредактированные в хорошем качестве, но также встречается контент, который смущает человека. Молодые tiktokers, которые только входят в индустрию, готовы к любому безумию, чтобы заявить о себе и найти новых подписчиков.
14 сентября демократическая партия Узбекистана“Миллий тикланиш ” выступила с предложением запретить социальную сеть TikTok на территории нашей страны. Поводом стал нашумевший ролик, в котором две школьницы из города Навои во время урока включили TikTok и устроили драку между учителем и одноклассниками.
До недавнего времени Ташкентский метрополитен был особенно популярен среди местных tiktokers. Самые сдержанные из них фотографировали свои эскизы на остановках метро, в то время как самые экстремальные прыгали на железнодорожных рельсах или бегали по мраморным колоннам.
В 2021 году в Узбекистане планировалось провести множество мероприятий с участием известных в России и нашей стране tiktokers. Они должны были встретиться с нашей молодежью и поделиться своим опытом. Однако после того, как эти события были отменены, скорость TikTok в нашей стране значительно снизилась, что сделало практически невозможным полноценное использование этого приложения.