Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11 fevral kuni yoʻllarda inson xavfsizligini taʼminlash chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
– Bu masalani oxirgi besh yilda biror rahbar, birorta tashkilot jiddiy va tahliliy muhokama qilmagan. Bu soha boʻyicha qonunlar, ishlar mutlaqo qoniqarsiz. Yoʻl harakati xavfsizligi masalasi izdan chiqib ketgan. Bu odamlarning eʼtiroziga sabab boʻlayapti, – dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizda 2021 yilda 10 mingdan ziyod yoʻl-transport hodisasi sodir etilib, ularda 9 mingdan ortiq inson jarohatlangan. Eng achinarlisi, 2 ming 500 ga yaqin odam halok boʻlgan.
Tahlillarga koʻra, yoʻllardagi falokatlarning 25 foizi yoʻl holati yomonligi va infratuzilmasi oqilona tashkil etilmagani oqibatida kelib chiqmoqda. Masalan, Pop bilan Toʻraqoʻrgʻon, Jarqoʻrgʻon va Denov, Samarqand bilan Gʻuzor oʻrtasidagi yoʻllar, A-373 yoʻlining Yozyovon tumanidan oʻtgan qismida har yili oʻnlab odamlar halok boʻlmoqda. Afsuski, bunday xavfli koʻchalar har bir viloyat, har bir tuman va shaharda bor.
Yigʻilishda yoʻl-transport hodisalari koʻp sodir boʻlayotgan hududlar koʻrsatib oʻtilib, mutasaddilariga intizomiy jazo choralari belgilandi. Namangan viloyati ichki ishlar boshqarmasi boshligʻi, Andijon va Samarqand viloyatlari yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmalari boshliqlari lavozimidan ozod qilindi.
Qayd etilganidek, transport hodisalarining koʻpiga haydovchilarning yoʻl qoidalarini qasddan mensimasligi va tajribasizligi, piyodalarning qoidalarga amal qilmasligi ham sabab boʻlmoqda. Shu bois, bu yil barcha hududlarda “Xavfsiz yoʻl va xavfsiz piyoda” umummilliy dasturi amalga oshirilishi taʼkidlandi.
Qonunchilik palatasi va mutasaddi idoralarga yoʻl harakatiga oid qonun hujjatlarini qayta koʻrib chiqib, tubdan takomillashtirish vazifasi qoʻyildi. Chunki qoʻpol qoidabuzarliklar, ularni takror sodir etish holatlari koʻpaygan.
Jazo muqarrarligini taʼminlash maqsadida, bundan buyon, har bir huquqbuzarlik uchun jarima ballari tizimi joriy etilishi belgilandi. Masalan, haydovchi tezlikni oshirsa, 1 ball, qizil chiroqda oʻtsa, 3 ball hisoblanadi. Agar bir yilda qoidabuzarliklar jami 12 balldan oshsa, haydovchi avtomobil boshqarish huquqidan mahrum qilinadi va qayta imtihon topshiradi.
Bundan tashqari, haydovchilarning javobgarligini majburiy sugʻurta qilishda toʻlanadigan sugʻurta badali miqdorini jarima ballaridan kelib chiqib belgilash tartibi joriy etiladi.
Shuningdek, avtomobilni tartibsiz boshqarib, boshqa haydovchilarga xalaqit qilganlik uchun alohida “yoʻl bezoriligi”, degan yangi javobgarlik turi kiritiladi.
Davlatimiz rahbari yoʻl harakati qoidalari eskirganini taʼkidlab, ularni xalqaro standartlar asosida, mutaxassislar va haydovchilar fikrini oʻrgangan holda yangilash boʻyicha topshiriq berdi.
Yigʻilishda haydovchilarni tayyorlash va imtihon qilish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Yurtimizda avtotransport vositalari yildan-yilga koʻpayib, haydovchilarning malaka darajasi va oʻzaro hurmati, aksincha, pasayib bormoqda. Yoʻl-transport hodisalarining 75 foizini 35 yoshgacha boʻlgan haydovchilar sodir etgan. Avtomaktablarda oʻqitilayotgan kitoblar gʻaliz, oʻquv dasturi eskicha.
Shu bois, bunday maktablarda taʼlim sifatini nazorat qilish vazifasi Ichki ishlar vazirligiga yuklatildi. Avtomaktablar va imtihon markazlariga boʻlgan talablarni qayta koʻrib chiqish, haydovchilikka oʻqitish samaradorligi va oʻqituvchilarning malakasini oshirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Transport oqimini boshqarishning eng samarali yoʻli – raqamlashtirish. Lekin bu boradagi ishlar yetarli emasligi koʻrsatib oʻtildi.
Xususan, “raqamli boshqaruv” Toshkent shahridagi jami 602 ta chorrahadan 111 tasida bor, xolos. Boshqa shaharlarda esa bunday tizim yoʻq.
Toshkent shahar hokimligiga poytaxt yoʻllarida harakat boshqaruvini raqamlashtirish, ikki yilda barcha chorrahalarni raqamli tizimga oʻtkazish vazifasi qoʻyildi. Hududlarda shunday tizimni joriy etish viloyat hokimlari zimmasiga yuklatildi.
Nukus shahri va viloyat markazlarida yoʻl harakatini boshqarish va xavfsizligini taʼminlash boʻyicha hududiy konsepsiyalar ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda yoʻllar holati va infratuzilmasidagi muammolar ham tahlil qilindi.
Oʻtgan yili yoʻl harakatiga oid masalalar boʻyicha aholidan 10 mingdan ziyod murojaat boʻlgan. Jumladan, transport serqatnov boʻlgan 2 mingdan ortiq chorraha va 10 mingga yaqin piyoda oʻtish yoʻlagi svetofor yoki boshqa vositalar bilan jihozlanmagan. Aholi punktlarida 15 ming kilometrga yaqin piyoda va velosiped yoʻlaklar yetishmaydi.
Bundan tashqari, yoʻl belgisi va koʻrsatkichlarining yarmi eskirib ketgan. Viloyat hokimliklariga qarashli yoʻl belgilari va svetoforlar oʻrnatishga masʼul korxonalarning koʻp texnikasi eskirgan. Endi bu korxonalar oʻsha hududdagi yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmasi tasarrufiga oʻtkazilishi belgilandi.
Viloyat va tuman markazlarida yoʻl belgilari, svetofor va yoritgichlar oʻrnatish, chiziqlar chizish, piyodalar yoʻlagini belgilash, umuman, yoʻllarni tartibga solishga faqat Yoʻl harakati xavfsizligi tizimi masʼul boʻladi. Bu ishlarni moliyalashtirish uchun bu tizimda “Xavfsiz yoʻl va xavfsiz piyoda” respublika va viloyat jamgʻarmalari tashkil etiladi.
Bundan tashqari, yoʻl belgilarini ishlab chiqarishda “Avtoyoʻl”ning monopoliyasi bekor qilinadi va ushbu sohaga tadbirkorlar jalb qilinadi.
Davlatimiz rahbari koʻchalardagi harakatni haydovchi va piyodalar uchun qulay tashkil qilish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
– Yoʻllarda tartib-qoidalar ilm bilan hamohang boʻlishi kerak. Yirik shaharlardagi markaziy koʻchalarda tezlik cheklovlarini oqilona belgilash lozim. Jumladan, maktab va bogʻchalar oldida tezlik 30 kilometrdan oshmasligi shart. Ayrim gavjum koʻchalarda esa hozirgi 70 kilometr soatdan 60 kilometrgacha tushirish zarurati bor, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Под председательством президента Шавката Мирзиеева 11 февраля состоялось видеоселекторное совещание о мерах по обеспечению безопасности человека на дорогах.
– За последние пять лет ни один руководитель, ни одна организация не обсуждали этот вопрос всерьез и аналитически. Законы, дела в этой сфере совершенно неудовлетворительные. Вопрос безопасности дорожного движения вышел из-под контроля. Это вызывает возражения людей, – сказал глава нашего государства.
В нашей стране в 2021 году произошло более 10 тысяч дорожно-транспортных происшествий, в которых пострадали более 9 тысяч человек. Самое печальное, что погибло около 2 тысяч 500 человек.
Согласно анализу, 25% дорожно-транспортных происшествий вызваны плохой дорожной обстановкой и нерациональной организацией инфраструктуры. Например, на дорогах между Попом и Туракурганом, Джаркурганом и Деновом, Самаркандом и Гузаром, на участке дороги А-373, проходящем через Язъяванский район, ежегодно гибнут десятки людей. К сожалению, такие опасные улицы есть в каждой провинции, в каждом районе и городе.
На совещании были указаны регионы, где чаще всего происходят дорожно-транспортные происшествия, а также определены меры дисциплинарного взыскания для должностных лиц. Начальник управления внутренних дел Наманганской области, начальники управлений безопасности дорожного движения Андижанской и Самаркандской областей освобождены от занимаемых должностей.
Отмечается, что причиной большинства дорожно-транспортных происшествий является преднамеренное пренебрежение и неопытность водителей правилами дорожного движения, а также несоблюдение правил пешеходами. В связи с этим было отмечено, что в этом году во всех регионах будет реализована общенациональная программа “Безопасные дороги и безопасная пешеходная зона”.
Перед законодательной палатой и ответственными ведомствами поставлена задача пересмотреть и кардинально усовершенствовать законодательство о дорожном движении. Потому что участились случаи грубых нарушений, их повторения.
В целях обеспечения неотвратимости наказания установлено, что отныне за каждое правонарушение вводится система штрафных баллов. Например, если водитель набирает скорость, то начисляется 1 балл, а если едет на красный свет, то 3 балла. Если за год количество нарушений превысит 12 баллов, водитель лишается права управления автомобилем и повторно сдает экзамен.
Кроме того, будет введен порядок определения размера страхового взноса, подлежащего уплате при обязательном страховании ответственности водителей, исходя из штрафных баллов.
Также вводится новый вид ответственности – “дорожное хулиганство” за езду в нетрезвом виде и создание помех другим водителям.
Глава нашего государства отметил, что правила дорожного движения устарели, и дал поручение обновить их на основе международных стандартов, с учетом мнения специалистов и водителей.
Особое внимание на совещании было уделено вопросам подготовки и проведения экзаменов водителей.
Автотранспортных средств в нашей стране с каждым годом становится все больше, уровень квалификации и взаимоуважения водителей, наоборот, снижается. 75% дорожно-транспортных происшествий были совершены водителями в возрасте до 35 лет. Книги, преподаваемые в автошколах, устарели, учебная программа устарела.
Поэтому контроль за качеством образования в таких школах возложили на Министерство внутренних дел. Даны указания по пересмотру требований к автошколам и экзаменационным центрам, повышению эффективности обучения вождению и повышению квалификации преподавателей.
Наиболее эффективным способом управления транспортными потоками является оцифровка. Однако было показано, что работы в этом направлении недостаточно.
В частности, “цифровое управление” есть только на 111 из 602 перекрестков в Ташкенте. В других городах такой системы нет.
Хокимияту города Ташкента поставлена задача оцифровать управление движением на столичных дорогах, за два года перевести все перекрестки в цифровую систему. Внедрение такой системы в регионах возложено на хокимов областей.
Подчеркнута необходимость разработки региональных концепций по управлению дорожным движением и обеспечению безопасности в городе Нукусе и областных центрах.
На совещании также были проанализированы проблемы дорожной ситуации и инфраструктуры.
В прошлом году поступило более 10 тысяч обращений от населения по вопросам дорожного движения. В частности, более 2 тысяч перекрестков с интенсивным движением и около 10 тысяч пешеходных переходов не оборудованы светофорами и другими средствами. В населенных пунктах не хватает около 15 тысяч километров пешеходных и велосипедных дорожек.
Кроме того, половина дорожных знаков и указателей устарела. Большая часть техники предприятий, ответственных за установку дорожных знаков и светофоров, подведомственных областным хокимиятам, устарела. Было установлено, что теперь эти предприятия будут переданы в ведение Управления безопасности дорожного движения на той же территории.
В областных и районных центрах за установку дорожных знаков, светофоров и фонарей, нанесение разметки, разметку пешеходных дорожек, в целом за обустройство дорог отвечает только система безопасности дорожного движения. Для финансирования этих работ в этой системе будут созданы республиканские и региональные фонды “Безопасная дорога и безопасная прогулка”.
Кроме того, будет отменена монополия “Автостата”на изготовление дорожных знаков и привлечены предприниматели в эту сферу.
Глава нашего государства дал указания по организации движения на улицах с удобством для водителя и пешехода.
– Порядок на дорогах должен гармонировать с наукой. Необходимо рационально устанавливать ограничения скорости на центральных улицах крупных городов. В частности, перед школами и садами скорость не должна превышать 30 километров в час. А на некоторых оживленных улицах есть необходимость разгрузить существующие 70 километров до 60 километров, – сказал Шавкат Мирзиеев.