Davlatimiz rahbari “Silk road Samarkand” turizm markazi qurilishi bilan tanishdi.
Bu ulkan majmua Samarqand tumanidagi eshkak eshish kanali boʻyida barpo etilmoqda. Loyihaning qiymati 381 million dollarni tashkil etadi. Bugungi kunda 8 ta mehmonxona, kongress xoll, “Abadiy shahar” karvonsaroyi qurilmoqda. Mehmonxonalarning ikkitasi 22 qavatli, besh yulduzli, qolganlari toʻrt yulduzli boʻladi.
Bu yerda zamonaviy xizmatlarni yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
– Bizda turistlar kelib tomosha qiladigan bino va obidalar koʻp. Lekin xizmatlar turi kam, sifati past. Bu markazda koʻp tarmoqli xizmat koʻrsatish yoʻlga qoʻyilishi kerak. Turizm sohasida oʻqiyotgan talabalar shu yerga kelib, amaliyot oʻtashi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz “Abadiy shahar” karvonsaroyini ham kirib koʻrdi. Bu joy yurtimizning qadimiy shaharlarini eslatadi, xalqimizning memorlik anʼanalari, amaliy sanʼat turlari, milliy taomlar, qadimiy bozorlarimiz koʻrinishini mujassam etadi.
– Bu yerda tariximiz, madaniyatimiz namoyon boʻladi, odamlar bolalari bilan kelib koʻradi. Shuning uchun binolardagi bezaklar, ranglar meʼyorida, milliyligimizga xos boʻlishi kerak. Karvonsaroy hovlisida hunarmandlar rastasi tashkil qilish ham mumkin, – dedi Prezident.

Глава нашего государства ознакомился со строительством туристического центра” Silk road Самарканд”.
Этот огромный комплекс возводится на берегу Гребного канала в Самаркандском районе. Стоимость проекта составляет 381 миллион долларов. Сегодня строится 8 гостиниц, конгресс-холл, караван-сарай “Вечный город”. Два из отелей будут 22-этажными, пятизвездочными, а остальные-четырехзвездочными.
Даны указания по налаживанию здесь современных услуг.
- У нас много зданий и памятников, которые туристы могут посетить и посмотреть. Но спектр услуг скудный, качество низкое. В этом центре должно быть налажено многопрофильное обслуживание. Студенты, обучающиеся в сфере туризма, должны приехать сюда и пройти практику, – сказал Шавкат Мирзиеев.
Президент также посетил караван-сарай” Вечный город”. Это место напоминает о древних городах нашей страны, воплощает в себе народные традиции, виды прикладного искусства, национальную кухню, древние рынки.
- Здесь раскрывается наша история, культура, люди приезжают со своими детьми. Поэтому орнамент в помещениях, в меру цветовой гаммы, должен быть свойственен нашей национальности. Во дворе караван – сарая можно организовать мастерскую ремесленников, – сказал президент.