JSST olimi pandemiya yakuni bo‘yicha xavotirli bayonot berdi
COVID-19 pandemiyasi dunyoda tugashiga hali ancha vaqt bor, chunki koronavirusning yangi variantlari paydo bo‘ladi. Bu haqda kecha, 11 fevral kuni Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) bosh olimi Soumya Svaminatan Janubiy Afrika Respublikasiga tashrifi chog‘ida ma’lum qildi.
“Biz koronavirus qanday rivojlanishini va qanday mutatsiyaga uchraganini ko‘rdik. Biz bilamizki, COVID-19 ning yangi, ko‘plab variantlari xavotirga sabab bo‘ladigan yangi turlari paydo bo‘ladi. Biz haliga pandemiyaning oxiriga yetganimiz yo‘q”, deydi JSST vakili.
Svaminatan kecha Janubiy Afrikaning Keyptaun shahridagi mahalliy Afrigen Biologics kompaniyasining laboratoriyasiga tashrif buyurgan JSST Bosh direktori Tedros Adhanom Gebreyesus boshchiligidagi tashkilot delegatsiyasining tarkibiga kirgan.
U Afrikada birinchi bo‘lib Moderna kompaniyasining ommaga ochiq bo‘lgan tegishli texnologiyasidan foydalangan holda so‘nggi RNK (mRNA) texnologiyasiga asoslangan koronavirus vaksinasini yaratdi. Joriy yil oxirida yangi vaksinaning klinik sinovlari boshlanadi.

Пандемия COVID-19 еще далеко до конца в мире, так как появятся новые варианты коронавируса. Об этом заявил вчера, 11 февраля, главный ученый Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Сумья Сваминатан во время своего визита в Южно-Африканскую Республику.
“Мы видели, как развивается коронавирус и как он мутирует. Мы знаем, что появятся новые типы COVID-19, многие варианты которых вызывают беспокойство. Мы еще не достигли конца пандемии”, – сказал представитель ВОЗ.
Сваминатан был частью делегации Организации во главе с генеральным директором ВОЗ Тедросом Адханом Гебреесом, который вчера посетил лабораторию местной компании Afrigen Biologics в Кейптауне, Южная Африка.
Он первым в Африке создал вакцину против коронавируса, основанную на новейшей технологии РНК (мРНК), с использованием соответствующей технологии Moderna, доступной для общественности. Клинические испытания новой вакцины начнутся в конце этого года.