Oʻzbekiston Osiyo taraqqiyot banki bilan birgalikda “Zamonaviy iqtisodiyot uchun koʻnikmalarni rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishga kirishmoqda. Bu haqda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga tayanib, Spot xabar qildi.
Qayd etilishicha, Vazirlar Mahkamasining 2 fevraldagi qarori bilan loyihani amalga oshirish rejasi tasdiqlangan. Uni amalga oshirish bilan Oʻzbekiston tomonidan Mehnat vazirligi va Oliy taʼlim vazirligi shugʻullanadi.
REKLAMA
Reklamani yopish
Loyiha byudjeti 162 million dollarni tashkil etadi, shundan 93 million dollari OTB mablagʻlari hisobidan ajratiladi.
Ushbu tashabbus mehnat bozori va kasb-hunar taʼlimi tizimi oʻrtasidagi aloqani mustahkamlaydi. Bundan tashqari, bu ishsizlar va yoshlarni kasb-hunarga oʻqitish sifatini oshirishga, bandlik va ish beruvchilar qoniqishini oshirishga xizmat qiladi.
Mutaxassislarning fikricha, Oʻzbekiston iqtisodiyoti barqaror oʻsib borayotganiga qaramay, malakali kadrlar yetishmasligi uning rivojlanishi va xorijiy sarmoyalarni jalb etishiga toʻsqinlik qilmoqda (buni Jahon banki ham taʼkidlagan).
OTB maʼlumotlariga koʻra, firmalarning 35 foizi oʻsish uchun toʻsiq sifatida malaka yetishmasligini koʻrsatadi. Sanoat korxonalarining 49 foizi malakali ishchilarni topishda muammolarga duch kelmoqda.
Hukumat kasb-hunar taʼlimi va kadrlar tayyorlashni takomillashtirish boʻyicha qator chora-tadbirlarni amalga oshirgan. Ushbu loyiha ularni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash maqsadida ishlab chiqilgan, deya taʼkidlaydi vazirlik.
Loyiha Mehnat vazirligi tizimidagi 14 ta kasb-hunarga oʻqitish markazi hamda 6 ta kollej va texnikumning infratuzilmasini yaxshilashga xizmat qiladi. Ularga zamonaviy oʻquv va oʻquv-ishlab chiqarish uskunalari, taʼmirlash ustaxonalari xarid qilinadi.
Bundan tashqari, kasb-hunar taʼlimi tashkilotlari uchun oʻquv dasturlari, talablar va standartlar ishlab chiqiladi. Kasbiy malaka oshirish boʻyicha milliy va tarmoq kengashlari tashkil etiladi.
Shuningdek, 2021 yil oktyabr oyida tashkil etilgan Mehnat bozorini oʻrganish institutining salohiyatini kuchaytirish rejalashtirilgan. Ushbu qadam mehnat bozori toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni toʻplash va tahlil qilishni, shuningdek, ishchi kuchiga boʻlgan talabni prognoz qilishni yaxshilashga yordam beradi.
Loyiha aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini, xususan, ayollar va imkoniyati cheklangan shaxslarni kasbga oʻqitishni qoʻllab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, oʻqituvchilar, instruktorlar va ishlab chiqarish taʼlimi ustalari oʻz malakalarini oshiradilar.
Loyiha kamida quyidagilarga yordam berishi kutilmoqda:
10 ming nafar texnikum va kasb-hunar talabasi;48 ming ish izlovchi, shu jumladan, 500 nafar nogironligi bor shaxs;kollejlar va texnikumlardagi 600 nafar ixtisoslashtirilgan oʻqituvchi;ushbu muassasalarning 100 nafar rahbar va xodimi;davlat bandlik xizmati tizimidagi 1200 nafar xodim va 210 nafar rahbar
Navoiyda issiqlik tariflari yil oxirigacha ikki marta qimmatlaydi
Navoiyda 2024 yil davomida issiqlik taʼminoti tariflari 1 iyun va 1 oktyabrdan boshlab qimmatlaydi. Bu haqda Xalq deputatlari…
27.05.2024
Savdo-sanoat palatasi Navoiy viloyati boshqarmasi boshlig‘i firibgarlik va pora berishda gumonlanmoqda
Kun uz manbasiga ko‘ra, lavozimiga tayinlanganiga bir oy bo‘lgan Merey Omonboyevaga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Savdo-sanoat palatasi Navoiy…
19.04.2024
Navoiy shahar
Qurilish vazirligi tomonidan noqonuniy deb toplib rasmiy munosabat bildirgan obyektda qurilish ishlari jadal suratlarda davom etmoqda(mi)? Bu borada…

АБР выделит 93 млн долларов на улучшение профессионального образования в Узбекистане
Узбекистан совместно с Азиатским банком развития приступает к реализации проекта “Развитие навыков для современной экономики”. Об этом сообщает Spot со ссылкой на министерство занятости и трудовых отношений.
Отмечается, что постановлением Кабинета Министров от 2 февраля утвержден план реализации проекта. Его реализацией занимаются Министерство труда и Министерство высшего образования Республики Узбекистан.
Реклама
Закрытие рекламы
Бюджет проекта составляет 162 миллиона долларов, из которых 93 миллиона долларов будут выделены из средств АБР.
Эта инициатива укрепит связь между рынком труда и системой профессионального образования. Кроме того, это будет способствовать повышению качества профессиональной подготовки безработных и молодежи, повышению уровня занятости и удовлетворенности работодателей.
По мнению специалистов, несмотря на устойчивый рост экономики Узбекистана, нехватка квалифицированных кадров препятствует ее развитию и привлечению иностранных инвестиций (об этом также заявил Всемирный банк).
По данным АБР, 35% фирм указывают на нехватку квалификации в качестве препятствия для роста. 49% промышленных предприятий сталкиваются с проблемами в поиске квалифицированной рабочей силы.
Правительством был осуществлен ряд мероприятий по совершенствованию профессионального образования и подготовки кадров. Данный проект разработан с целью поддержки их реализации, подчеркивают в министерстве.
Проект будет способствовать улучшению инфраструктуры 14 центров профессионального обучения и 6 колледжей и техникумов в системе Министерства труда. Для них закупается современное учебное и учебно-производственное оборудование, ремонтные мастерские.
Кроме того, разрабатываются учебные программы, требования и стандарты для организаций профессионального образования. Будут созданы национальные и отраслевые советы по повышению квалификации.
Также планируется усилить потенциал института изучения рынка труда, созданного в октябре 2021 года. Этот шаг поможет улучшить сбор и анализ данных о рынке труда, а также прогнозирование спроса на рабочую силу.
Проект поддерживает профессиональное обучение социально незащищенных слоев населения, в частности женщин и людей с ограниченными возможностями. Кроме того, повышают свою квалификацию инструкторы, инструкторы и мастера производственного обучения.
Ожидается, что проект поможет, по крайней мере, следующему:
10 тыс. студентов техникумов и профессий;48 тыс. ищущих работу, в том числе 500 лиц с инвалидностью;600 профильных преподавателей колледжей и техникумов;100 руководителей и работников этих учреждений;1200 сотрудников и 210 руководителей системы государственной службы занятости