Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Qozogʻiston Respublikasi Bosh vazirini qabul qildi
11 fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir Alixan Smailov davlatimiz rahbariga Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻtgan yil dekabr oyidagi sammitda Oʻzbekiston va Qozogʻiston yetakchilari erishgan kelishuvlarning amalga oshirilishini taʼminlash borasida ikki mamlakat hukumatlari tomonidan qabul qilinayotgan choralar koʻrib chiqildi.
Tovar ayirboshlash hajmini orttirish va uning koʻrsatkichlari muvozanatli boʻlishiga erishish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, yangi sanoat kooperatsiyasi va logistika markazlari tashkil etishni jadallashtirish, suv, energetika va transport-kommunikatsiya sohalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, hududlararo muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.

11 февраля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев принял находящегося с рабочим визитом в нашей стране премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смайлова.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития и расширения многоплановых отношений сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном.
В начале встречи премьер-министр Алихан смайлов передал главе нашего государства приветствие и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
На состоявшемся в декабре прошлого года саммите были рассмотрены принимаемые правительствами двух стран меры по обеспечению реализации договоренностей, достигнутых лидерами Узбекистана и Казахстана.
Особое внимание уделено вопросам создания благоприятных условий для увеличения объема товарооборота и достижения сбалансированности его показателей, ускорения создания новых промышленных кооперационных и логистических центров, расширения взаимовыгодного сотрудничества в водной, энергетической и транспортно-коммуникационной сферах, активизации межрегионального диалога и культурно-гуманитарного обмена.