Oʻtgan yilda Oʻzbekiston koʻchmas mulk bozori sezilarli darajada faollashgan. Bunga ipoteka kreditlari va arzon uy-joy dasturlarining koʻpayishi natijasida aholi tomonidan talabning ortishi, valuta kursining nisbatan barqarorlashuvi oʻz taʼsirini oʻtkazgan.
2021 yilda oldingi yilga nisbatan 14,5 foizga koʻp oldi-sotdi operatsiyalari amalga oshirilgan. Uy-joy oldi-sotdi shartnomalarining sezilarli oʻsishi Namangan (42 foizdan ortiq), Buxoro (38 foiz), Andijon (34 foiz) va Samarqand (31 foizdan ortiq) viloyatlarida kuzatilgan. Toshkent shahri (-0,7 foiz) va Toshkent viloyatida (+1 foiz) tuzilgan shartnomalar soni deyarli oʻzgarishsiz qolgan. Bu haqda Markaziy bank tomonidan eʼlon qilingan 2021 yilning IV choragi yakunlari boʻyicha koʻchmas mulk bozori sharhida keltirib oʻtilgan.
Narx dinamikasi
2021 yilning IV choragida koʻchmas mulk narxlarining yanada jadal oʻsishi kuzatilgan. Xususan, oʻtgan yilning oxirgi uch oyida uy-joy narxlari respublika boʻyicha 5,1 foizga, Toshkent shahri boʻyicha esa 4,2 foizga qimmatlashgan.
Uy-joy narxining choraklik eng yuqori oʻsishi Buxoro (14,5 foiz), Andijon (12,1 foiz), Sirdaryo (12,1 foiz) va Samarqand (10,7 foiz) viloyatlarida qayd etilgan.
2021 yil yakunlariga koʻra, hududlar kesimida uy-joy narxlarining eng baland qiymati Toshkent shahri (1 kv metr uchun 7 mln 952,3 ming soʻm), Samarqand (5 mln 745,1 ming soʻm), Navoiy (4 mln 356,1 ming soʻm) va Toshkent (4 mln 208,9 ming soʻm) viloyatlarida, eng past narxlar esa Sirdaryo (2 mln 715,7 ming soʻm), Xorazm (2 mln 814,5 ming soʻm) viloyatlari va Qoraqalpogʻiston Respublikasida (2 mln 879,9 ming soʻm) qayd etilgan.
Makroiqtisodiy koʻrsatkichlarning uy-joy narxiga taʼsiri
Mamlakatdagi mavjud makroiqtisodiy sharoitlar koʻchmas mulk bozoridagi talab va taklif holatiga bevosita taʼsir koʻrsatadi.
Markaziy bank ekspertlariga koʻra, iqtisodiy oʻsish, aholi daromadlarining oshishi, xususan, transchegaraviy transfertlar hajmining sezilarli oʻsishi, soʻm almashuv kursining nisbatan barqarorlashishi va inflatsiyaning sekinlashishi koʻchmas mulk sotib olish va sotish boʻyicha bitimlar sonining koʻpayishi va narxlarning oʻzgarishida asosiy omillar boʻlgan.
Jahon koʻchmas mulk bozori
2021 yil davomida jahon koʻchmas mulk bozorida narxlar oʻsishiga birinchi navbatda past foiz stavkalari katta taʼsir koʻrsatgan. Bu koʻchmas mulkning investitsion jozibadorligini oshirgan. Ayniqsa, oʻtgan yilning ikkinchi yarmidan boshlab inflatsiyaning tezlashishi aholida oʻz jamgʻarmalarini qadrsizlanishdan himoya qilish istagini uygʻotgan asosiy omilga aylanadi.
Knight Frank konsalting kompaniyasi tahlillariga koʻra, 2021 yilning III choragida, uy-joy qiymati yillik hisobda 9,4 foizga oshgan. Narxlar indeksi shakllantirilgan 56ta davlatdan 54tasida oʻsish kuzatilgan.
Shuningdek, dunyoning koʻplab mamlakatlarida inflatsiya darajasi turlicha boʻlganligi tufayli mol-mulk narxlarining nominal va real oʻsishi ham keskin farq qilgan.
IV chorak boshida esa China Evergrande kompaniyasidagi likvidlik inqirozi bozordagi vaziyatning keskinlashuviga olib kelgan.
Xalqaro tashkilotlar va ekspertlar prognozlariga koʻra, 2022 yilda koʻpchilik mamlakatlarda pul-kredit siyosatining nisbatan qattiqlashishi (2021 yilda boshlangan foiz stavkalarining yanada oshishi va aktivlarni sotib olish dasturlarining qisqarishi) kutilmoqda. Bu esa talab kamayishi, taklif oshishi va narxlar pasayishi uchun asos boʻlishi mumkin.
Shu bilan birga, mamlakatlardagi aholi daromadlarining uy-joy narxiga nisbatan nomutanosib oʻsishi savdo hajmiga jiddiy taʼsir oʻtkazadi.
Avvalroq, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan Oʻzbekistonning koʻchmas mulk bozoridagi talab oʻzgarishlari haqida maʼlumot berilgandi. Shaharlar kesimida uy-joy narxlarining eng baland qiymati Toshkent (1 kv metr uchun 753 dollar), Samarqand (553 dollar) va Navoiy (418 dollar) shaharlarida, nisbatan pastroq narxlar esa Nukus (277 dollar), Qarshi (289 dollar) va Guliston (289 dollar) shaharlarida qayd etilgan.

Навои вошел в список регионов с самыми высокими ценами на жилье
Наибольший рост цен на жилье в IV квартале 2021 года отмечен в Бухарской (14,5 процента), Андижанской (12,1 процента), Сырдарьинской (12,1 процента) и Самаркандской (10,7 процента) областях.
В прошлом году рынок недвижимости Узбекистана значительно активизировался. На это повлияло увеличение спроса со стороны населения в результате увеличения ипотечных кредитов и программ доступного жилья, относительная стабилизация валютного курса.
В 2021 году было совершено на 14,5% больше сделок купли-продажи, чем годом ранее. Значительный рост договоров купли-продажи жилья наблюдался в Наманганской (более 42 процентов), Бухарской (38 процентов), Андижанской (34 процента) и Самаркандской (более 31 процента) областях. Количество заключенных договоров в городе Ташкенте (-0,7 процента) и Ташкентской области (+1 процент) осталось практически неизменным. Об этом говорится в обзоре рынка недвижимости по итогам IV квартала 2021 года, опубликованном Центральным банком.
Динамика цен
В IV квартале 2021 года наблюдался более интенсивный рост цен на недвижимость. В частности, за последние три месяца прошлого года цены на жилье по республике выросли на 5,1 процента, а по городу Ташкенту-на 4,2 процента.
Наибольший квартальный рост цен на жилье отмечен в Бухарской (14,5 процента), Андижанской (12,1 процента), Сырдарьинской (12,1 процента) и Самаркандской (10,7 процента) областях.
По итогам 2021 года самые высокие цены на жилье в разрезе регионов ожидаются в Ташкентской (7 млн 952,3 тыс. сум за 1 кв. м), Самаркандской (5 млн 745,1 тыс. сум), Навоийской (4 млн 356,1 тыс. сум) и Ташкентской (4 млн 208,9 тыс. сум) областях, самые низкие-в Сырдарьинской (2 млн 715,7 тыс. сум), Хорезмской (2 млн 814,5 тыс. сум) областях и Каракалпакстанской (2 млн. 879,9 тыс. сум).
Влияние макроэкономических показателей на стоимость жилья
Сложившиеся макроэкономические условия в стране оказывают непосредственное влияние на состояние спроса и предложения на рынке недвижимости.
По мнению экспертов ЦБ, основными факторами роста числа сделок купли-продажи недвижимости и ценовых колебаний стали экономический рост, рост доходов населения, в частности, значительный рост трансграничных трансфертов, относительная стабилизация валютного курса рубля и замедление инфляции.
Мировой рынок недвижимости
На рост цен на мировом рынке недвижимости в течение 2021 года в первую очередь сильно повлияли низкие процентные ставки. Это повысило инвестиционную привлекательность недвижимости. Ускорение инфляции, особенно со второй половины прошлого года, становится основным фактором, стимулирующим у населения желание защитить свои сбережения от обесценивания.
Согласно анализу консалтинговой компании Knight Frank, в III квартале 2021 года стоимость жилья выросла на 9,4% в годовом исчислении. Из 56 стран, где был сформирован индекс цен, рост наблюдался в 54.
Также из-за различий в уровне инфляции во многих странах мира номинальный и реальный рост цен на недвижимость также сильно различался.
А в начале IV квартала кризис ликвидности в China Evergrande привел к обострению ситуации на рынке.
По прогнозам международных организаций и экспертов, в 2022 году в большинстве стран ожидается относительное ужесточение денежно-кредитной политики (дальнейшее повышение процентных ставок, начавшееся в 2021 году, и сокращение программ покупки активов). Это может быть основанием для снижения спроса, увеличения предложения и снижения цен.
В то же время непропорциональный рост доходов населения в странах по сравнению с ценами на жилье оказывает существенное влияние на объемы торговли.
Ранее Центр экономических исследований и реформ представил информацию об изменениях спроса на рынке недвижимости Узбекистана. В разрезе городов самые высокие цены на жилье отмечены в Ташкенте (753 доллара за 1 кв. м), Самарканде (553 доллара) и Навои (418 долларов), а самые низкие-в Нукусе (277 долларов), Карши (289 долларов) и Гулистане (289 долларов).